Vodopády na Slovensku
Hľadáš inšpiráciu na prírodné krásy Slovenska? Čo tak vodopády? Na Slovensku ich máme viac ako dve stovky. Vybrala som pre teba niekoľko z nich, ktoré sa oplatí vidieť.
Obsah článku
Lúčanský vodopád
- Nájdeš ho neďaleko obce Lúčky.
Vodopád je prírodnou pamiatkou, ktorá patrí do územia TANAPu. (Na Slovensku má tento titiul len 5 vodopádov.) Je to 12 metrov vysoký kaskádovitý vodopád s jazierkom, vďaka teplým kúpeľným prameňom nikdy nezamŕza. Nielen preto je vodopád je naozaj raritou medzi vodopádmi. Tento mohutný travertínový vodopád leží priamo uprostred dediny. Pod vodopádom je umelo vytvorené menšie jazierko, v ktorom sa dá na vlastné riziko aj okúpať. Lúčanský vodopád je označovaný za najkrajší slovenský vodopád. Cesta k nemu je nenáročná, takže ju zvládnu aj tí najmenší.

Šútovský vodopád
- Nájdeš ho neďaleko obce Šútovo.
Tento nádherný 38 metrov vysoký vodopád sa pýši titulom najvyšší vodopád v Malej Fatre a zároveň 4. najvyšším na Slovensku. Vodopád sa nachádza v Šútovskej doline, asi 4 km od obce Šútovo. Túra k Šútovskému vodopádu je nenáročná, zvládnu ju i menej zdatní turisti. Šútovský vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. Pramene sú od vodopádu vzdialené ďalší kilometer. Keď sa vyberieš k Šútovskému vodopádu, neobíď ani jazero. Dostane ťa tyrkysovou vodou a scenériou ako z westernového filmu.

Závojový vodopád
- Nájdeš ho neďaleko obce Letanovce.
V jednej z najdivokejších dolín – v Sokolej doline, sa môžeš pokochať nádherným Závojovým vodopádom. Závojový vodopád je s výškou neuveriteľných 75 metrov najvyšší z vodopádov v Slovenskom raji a druhým najvyšším na celom Slovensku. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu je najnáročnejší v celom Slovenskom raji. Okolo neho vedie 80 metrov dlhá sústava rebríkov, stúpačiek a mostíkov, ktorej prechod patrí k najvzrušujúcejším zážitkom. K Závojovému vodopádu sa možeš dostať po turistickom chodníku vedúcim Sokoľou dolinou.

Vodopády studeného potoka
- Nájdeš ich neďaleko Starého Smokovca.
Tvorí ich Obrovský, Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Tieto nádherné a kaskádovité vodopády vytvorené na úseku Studeného potoka, sa nachádzajú medzi Reinerovou a Bilíkovou chatou. Dostaneš sa sem chodníkmi, ktoré vedú z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca. No najkratšia cesta k nim je z Hrebienka.

Dúhový vodopád
- Nájdeš ho neďaleko obce Letanovce.
Dúhový vodopád sa nachádza v Kláštornej rokline, ktorá je najkratšou roklinou Slovenského raja. Je jedným zo siedmich vodopádov, ktoré skášľujú prírodu tejto rokliny. Je vysoký 8,5 metra a pri výstupe hore roklinou je tretím vodopádom v poradí. K tomuto vodopádu v Kláštorskej rokline sa môžeš dostať pešo z Hrabušíc, Letanoviec, Spišských Tomášoviec, Smižian alebo zo Spišskej Novej Vsi.

Šarafiový vodopád
- Nájdeš ho neďaleko Žiarskej doliny.
Tento vodopád je ľadovcového pôvodu a patrí k známym vodopádom Západných Tatier. Meria 20 metrov a člení sa na výrazné kaskády, pričom najvyšší z radu kaskád dosahuje len asi 3,5 m, je súčasťou Šarafiového potoka, ktorý steká po južnom úbočí vrcholu Príslop. K vodopádu vedie značkovaný turistický chodník od Žiarskej chaty.

Hájske vodopády
- Nájdeš ho neďaleko obce Háj.
Hájske vodopády patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Nachádzajú sa v krasovej tiesňave Hájska dolina. Do Hájskej doliny sa vchádza cez obec Háj a má dĺžku 3km. Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok. V zimnom období veľmi často zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle.

Brankovský vodopád
- Nájdeš ho neďaleko Ružomberka.
Brankovský vodopád je s 55 metrov najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Vodopád sa nachádza v obci Podsuchá, ktorá sa nachádza 7 km od Ružomberk. Z osady Podsuchá, k nemu vedie značený turistický chodník. Najvhodnejšou dobou na návštevu vodopádu je obdobie po roztopení snehov alebo po väčších dažďoch. Osobité čaro má však i v zime, pri tuhších mrazoch, kedy vytvorí prekrásny ľadový stĺp s množstvom priehľadných cencúľov.

Hlbočianský vodopád
- Nájdeš ho neďaleko Smoleníc v Hlbočianskej doline.
V pohorí Malé Karpaty je to jediný vodopád, ktorý môžeš navštíviť a obdivovať. Často je nazývaný aj ako „občasný“ pretože občas je krásny a bohatý, inokedy úzky a takmer bez vody. Výška vodopádu je 9 metrov, jeho mohutnosť je však veľmi rôzna – v závislosti od množstva vody v potoku. Najvhodnejším časom na návštevu je obdobie po veľkých dažďoch alebo na jar, po roztopení snehu. Vodopád je súčasťou Smolenického krasu a najkratšia cesta k nemu vedie z obce Smolenice po modrej turistickej značke.

Kmeťov vodopád
- Nájdeš ho neďaleko Podbanského.
Kmeťov vodopád padá z Nefcerskej do Kôprovej doliny a vytvára ho Nefcerský potok. S výškou úctyhodných 80 metrov, je najvyšším na Slovensku. Na ľavom brehu potoku Nefcerka je vybudovaná vyhliadková plošina, odkiaľ si môžeš vodopád vychutnať v plnej kráse. Do Kôprovej doliny sa dostaneš z Troch Studničiek alebo z Podbanského. Pomenovaný je po významnom slovenskom národovcovi a vedcovi Andrejovi Kmeťovi.

Starohutský vodopád
- Nájdeš ho neďaleko mesta Nová Baňa.
K Starohutskému vodopádu vedie náučný chodník z osady Stará Huta. Túra je krátka a nenáročná, vhodná i pre rodiny s malými deťmi. Najkrajší je v jarnom období, v čase, kedy má Sklený potok najväčší prietok. Starohutský vodopád vznikol tektonickým poklesom krýh a dosahuje výšku päť metrov.

Vodopád Bystré
- Nájdeš ho neďaleko neďaleko Hriňovej.
Vodopád Bystré je národná prírodná pamiatka a nachádza sa na južných svahoch Poľany – severne od Hriňovej. Dostať sa k nemu môžeš po značených turistických chodníkoch z Hriňovej či od hotela Poľana. Pýši sa 23 metrovou výškou, vďaka čomu patrí nielen medzi. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Vodopád vznikol približne pred 13,5 miliónmi rokov, stuhnutím lávy, preto ťa okrem samotného vodopádu očaria i prekrásne sopečné skaly.
