Hady na Slovensku – sú jedovaté? Ublížia ti?
Z hadyov má veľa ľudí rešpekt, niektorí dokonca panický strach. Ja sama balansujem niekde medzi týmito dvomi skupinami. Je to však naozaj správne? Pozrime sa spolu aké hady môžeš stretnúť v slovenskej prírode, ako rozpoznať ich druh, a ako najlepšie na tomto neplánovanom rande reagovať.
Obsah článku
Hady na Slovensku
Na Slovensku žije 5 druhov hadov (4 užovky a 1 vretenica), z toho 1 druh je jedovatý. Hady sú studenokrvné živočíchy. Sami nevedia regulovať svoju telesnú teplotu, ale musia ju získať z prostredia napr. vyhrievať sa na slnku, aby sa zohriali a mohli byť aktívne. Tak ako iné zvieratá, ak na človeka zaútočia, je to preto, že sa cítia v ohrození a je to len forma ich obrany. Keď hada nebudeš zbytočne dráždiť, o útok sa nepokúsi. Či už sa ich bojíš alebo nie hady sú užitočnými zvieratami v prírode, lebo regulujú množstvo drobných stavovcov, najmä hlodavcov.
Užovky
Užovky sa bránia vylučovaním smradľavého sekrétu (najviac užovka obojková). Ich obrana je aj syčanie a uhryznutie – čo môže byť bolestivé, no našťastie je neškodné.
Užovka fŕkaná
Užovky sú veľmi dobrí plavci. Najčastejšie vo vode môžeš stretnúť práve užovku fŕkanú. Vodu miluje a opúšťa ju, iba, keď to je nevyhnutné. Vo vode, ale aj pod vodou – keďže sa dobre potápa, loví hlavne ryby a obojživelníky.

Užovka obojková
Rozponáš ju na základe žltých škvŕn v tvare polmesiaca na hlave. Je to počtom najhojnejšie zastúpený had na Slovensku. Ak sa cíti ohrozená, okrem sekrétu môže zaujať aj polohu mŕtveho hada. Jej najčastejšou potravou sú žaby, obojživelníky a ryby.

Užovka hladká
Práve túto užovku si ľudia najčastejšie pletú s vretenicou. Je to malý no rýchly had a vretenicu pripomína hlavne sfarbením. Zvyčajne je šedá a jej telo pokrývajú drobné bodky. Brušná strana je sfarbená modro čierne s oranžovými škvrnami. V jej potrave prevládajú hlavne iné plazy – jašterice a slepúchy.

Užovka stromová
Užovka stromová je náš najdlhší had, ktorý bežne dorastá okolo 150-170cm, výnimočne môže dosiahnuť až dĺžky dvoch metrov. Stretnúť ju môžeš napríklad v lesoch Malých Karpát. Užovka stromová je jedným z našich najkrajších hadov. Jej užitočnosť spočíva vo výraznom redukovaní počtu hlodavcov. V prípade ohrozenia znehybnie.

Vretenica
Vretenica alebo ľudovo zmija je jediný jedovatý had v slovenskej prírode. Áno, môže zablúdiť aj do tvojej záhrady. Vretenica severná, nie je zďaleka taká nebezpečná, ako si myslíš. Vzbudzuje však rešpekt a neraz dokonca hrôzu. Ak ju stretneš skrútenú a syčiacu v tráve zachovaj hlavne rozvahu. Je to plachý had a nechce ti ublížiť. Samozrejme, ak na ňu napríklad omylom nestúpiš alebo ju rovno neprisadneš. Vtedy útočí v sebaobrane. Hady vo všeobecnosti nepočujú a aj zrak majú mizerný. Zato cítia vibrácie, takže na svoju prítomnosť ich najlepšie upozorníš, ak budeš pri prechádzke viac dupať. Ak ťa vretenica, predsa len uhryzne, neboj sa určite nezomrieš. Vretenice nie vždy do rany po uhriznutí vpúšťajú jed. Ak sa do tvojho tela jed dostane rana zväčša opuchne. Tak či tak, by ju mal skontrolovať doktor.

Patrí medzi prísne chránené druhy a je zaradená do Červeného zoznamu chránených živočíchov. Na podobnosť s vretenicou už doplatila nejedna užovka hladká. Obe sa navzájom podobajú a ľudia ich zo strachu zabíjajú. Rozdiel medzi týmito hadmi najlepšie spoznáš v ich očiach. Neškodné užovky majú okrúhle zreničky. Vretenica však na svet pozerá prenikavými červenými očami s úzkou a zvislou zreničkou. Bežné sú rôzne farebné variácie vreteníc od svetlohnedej s typickým cik-cak vzorom až po čisto čiernu bez viditeľného vzoru.

Slepúch
Pravda je, že slepúch nie je had, ale beznohý jašter. Z končatín sa mu zachovali iba zvyšky na kostre. Vizuálne však hada veľmi pripomína. Stretnúť ho môžeš najčastejšie na lúkach, poliach, ale aj v ihličnatých a listnatých lesov. Uprednostňuje vlhké prostredie. Najčastejšou potravou tohto jaštera sú dážďovky a slimáky, no niekedy uloví aj hmyz alebo jeho larvy. Slepúch má v papuli malé, ostré zuby, zahnuté dozadu, ktoré mu uľahčujú chytiť klzkú korisť. Keď sa cíti ohrozený tak podobne, ako jašterice odhodí koniec chvosta, aby zmiatol nepriateľa. Slepúch je však pre človeka neškodný, keďže, ako obranu si volí útek.

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Bratislava, ak sa Vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť tu.