Nájdeš nás aj na:

Inšpirácie

Navštív kopce Veľkej Fatry

Navštív kopce Veľkej Fatry

Národný park Veľká Fatra patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria. Rozprestiera sa v severozápadnej časti stredného Slovenska. Práve vďaka jedinečným prírodným krásam a zachovalosti územia bola Veľká Fatra vyhlásená v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť. V roku 2002 bol nariadením vlády Slovenskej republiky zriadený náš najmladší národný park s rozlohou 40 371 ha a s ochranným pásmom o rozlohe 26 132 ha. Veľká Fatra vyniká rozsiahlymi plochami holí, skalnatými útvarmi a zachovalými lesmi. Kopce Veľkej Fatry sú ideálne na letnú túru pre všetky vekové kategórie.

Pohorie Veľká Fatra sa člení na niekoľko geomorfologických pod celkov. Hôľnu Fatru tvorí hlavný hrebeň. Ten sa tiahne od kopca Krížna a pokračuje severným smerom na najvyšší vrch pohoria Ostredok. Pokračuje cez Suchý vrch a Kýšky na Ploskú. Východiskami ideálnymi pre turistiku sú mestá Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice, lyžiarske strediská Donovaly, Malinné a rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva Unesco.

Ostredok 1592 m n.m.

 Vrch Ostredok je najvyšším vrchom Veľkej Fatry a ponúka vynikajúci turistický zážitok. Charakteristický je dvomi vrcholmi. Južný vrchol je totižto o 3 metre vyšší ako ten severný vrchol. Oba sú široké a hôľnaté, vďaka čomu poskytujú dokonalé kruhové výhľady, a to najmä na Vysoké, Nízke i Západné Tatry, Kremnické vrchy, Malú Fatru, ako aj na okolité veľkofatranské vrcholy.

Na Ostredok vedie viacero značených turistických chodníkov. Všetky však začínajú v obci Liptovské Revúce, konkrétne v časti Vyšná Revúca (cca 11 km). Náročnejší turisti určite ocenia okružnú trasu, ktoré vedie cez Ploskú a Chyžky s návratom cez Krížnu.

Ploská 1532 m n.m.

Vrch Ploská spája tri veľkofatranské hrebene – hlavný, prechádzajúci cez najvyšší vrch národného parku Ostredok, ktorý sa na Ploskej rozdvojuje na Liptovskú a Turčiansku vetvu. Ploská nie je nič dlžná svojmu menu. Je naozaj ploská. Až tak, že z vrcholu nedovidíte na jej okraje. Na jej placatom chrbte by mohla byť pristávacia dráha pre lietadlá. Na druhej strane sa nemusíte báť, že by vám z nej spadne polovička, deti či odfúkne rukavice. Je naozaj veľmi široká a bezpečná a z diaľky pripomína chrbát korytnačky. V zime však zvýšte opatrnosť. Jej svahy sú veľmi zradné a stali sa osudnými už nejednému neopatrnému turistovi.

Východiskom túry na Ploskú sú značkované chodníky z Liptovských Revúc, Belej-Dulíc a Necpál. Trasa na vrchol nie je náročná a zvládnu aj rodiny s malými deťmi, ktoré sa cestou potešia pohľadmi na ovečky pasúce sa v okolí salašov.

Rakytov 1567 m n.m.

Najvyšší vrch liptovskej vetvy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry a je charakteristický svojím pravidelným pyramídovým tvarom. Z  jeho vrcholu je krásny kruhový výhľad na Malú Fatru, Vysoké a Nízke Tatry, Chočovské vrchy, Babiu horu a tiež Poľanu a Štiavnické vrchy. Na vrchole je inštalovaná výhľadová ružica a osadený kríž, na južnom úpätí sa nachádza zaujímavý útvar, Skalná brána.

Výstup na vrch Rakytov nie je obzvlášť náročný a pokojne ho môžu absolvovať aj deti. Prístupný je po značených turistických chodníkoch z Liptovských Revúc po červenej alebo z Podsuchej po modrej turistickej značke. Trasa vedie veľmi rozmanitými prírodnými scenériami.

Ostrá 1264 m n.m.

Hovorí sa, že Ostrá má jeden z najkrajších skalných vrcholov na celom Slovensku. Možno aj preto je medzi turistami, ktorí obľubujú Veľkú Fatru mimoriadne obľúbená. Vrch Ostrá je často spájaný aj s neďalekým vrchom Tlstá. Tieto dva očarujúce vrchy sú dominantou horného Turca. Vrch Ostrá sa vyznačuje svojimi dvomi nápadnými skalnými vrcholmi – východným a západným. Oba vrcholy vám ponúknu prekrásne výhľady. Tlstá s mohutnými vápencovými galériami, kolmými stenami a početnými dierami a jaskyňami sa nachádza priamo pod Blatnicou. Určite neobíďte jaskyňu Mažarná.

Na Ostrú sa najrýchlejšie dostanete z Blatnice. Parkovanie je možné priamo na okraji obce, kde sa vetví žltá a zelená turistická značka.

Najkrajšie túry na Slovensku. 7 tipov našej redakcie, od Rozsutca až po Gerlach

Tlstá 1373 m n.m.

Ak chcete túru, ktorá okrem nádherných výhľadov ponúka aj trochu príjemného „adrenalínu“, tak ste na správnom mieste. Treba však počítať s pomerne dlhým a namáhavým výstupom, veď predsa len vystupujete na poriadne bralnatý vrchol. Vrchol Tlstej je tvorený rozsiahlou bralnatou lúkou, z ktorej sa naskytá prekrásny výhľad na celú Turčiansku kotlinu, Malú Fatru so všetkými vrcholmi ako je Kľak, Veľká lúka, Malý alebo Veľký Kriváň.

Východiskom túry na Tlstú je tiež zväčša obec Blatnica. Na severozápadnom úbočí vrchu, priamo pri značenom turistickom chodníku vedúcom z Blatnice cez Vápennú dolinu až na vrchol Tlstej, sa nachádza vyššie spomínaná voľne prístupná jaskyňa Mažarná.

Borišov 1509 m n.m.

Borišov je výrazný vrch, ktorého svahy sú pokryté zeleňou, drevinami a občas aj machom porastenými skalami. Z jeho vrcholu je dokonalý kruhový výhľad. Pozorovať môžete nekonečné fatranské doliny a okolité vrchy, ale i roztrúsené salaše a koliby. Vrchol a severný svah Borišova je oblasťou vyhlásenou za národnú prírodnú rezerváciu. Kúsok pod vrcholom sa nachádza útulná Chata pod Borišovom. Počas zimy túto lokalitu obľubujú aj skialpinisti.

Výstup na Borišov môžete začať v jednej z obcí Belá – Dulice, Necpaly či Liptovské Revúce – časť Vyšná alebo Stredná Revúca (cca 5km). Pre zdatnejších odporúčame vyraziť zo sedla Veľký Šturec alebo Malý Šturec.

Drienok 1268 m.n.m.

Tento vrch nepatrí medzi najnavštevovanejšie miesta, ale je rovnako atraktívny ako známejšie spomínané vrchy Tlstá a Ostrá. Vrchol však poskytuje nádherný, takmer kruhový výhľad, na južnú časť Turčianskej kotliny, Turčianske Teplice a západnú časť Národného parku Veľká Fatra. Zaujímavosťou tohto vrchu je pokrútený vyschnutý strom, ktorý sa nachádza na najstrmšej časti výstupu.

Východiskovými bodmi výstupu sú Rakša, Čremošné, Mošovce alebo Blatnica, a vedie naň modrá a žltá turistická značená cesta. Výstup na vrch nie je veľmi namáhavý, patrí medzi stredne náročné.

Krížna 1574 m n. m.

Vrch krížna je mohutný hôľny vrchol a zároveň druhý najvyšší vrch Veľkej Fatry. Krížna leží v hlavnom hrebeni Veľkej Fatry, aj vďaka tomu ponúka nádherný kruhový výhľad. Za dobrého počasia vaše oči určite zazrú končiare Veľkej Fatry, Malej Fatry, Chočských vrchov, Západných a Nízkých Tatier, Poľany, Vtáčnika, Žiarskych i Kremnických vrchov.

Krížna je prístupná je zo všetkých smerov, najbližšie z obce Turecká, ktorá je cca 3 km od Starých Hôr. Touto lokalitou prechádza aj Cesta hrdinov SNP.

Frčkov 1 586 m n. m.

Je to druhý najvyšší vrch Veľkej Fatry a leží v centrálnej časti pohoria, v podcelku Hôľna Fatra. Hôľnatý Frčkov aj vďaka jeho polohe v najatraktívnejšej časti pohoria, patrí k obľúbeným vyhliadkovým vrchom. Severný a južný smer je čiastočne zakrytý mohutnými susednými vrchmi, no vďaka značnej nadmorskej výške poskytuje výhľad na mnohé okolité pohoria. Mimo veľkofatranských vrcholov vidieť Malú Fatru, časť Vysokých i Nízkych Tatier, no tiež Poľanu, Vtáčnik či Lysú horu na Morave.

Vrcholom vedie iba Veľkofatranská magistrála, preto prístup naň z dolín je možný iba cez susedné vrcholy. Keďže leží v hlavnom hrebeni, severným okrajom susedí s Ostredkom a južný prechádza do masívu Krížnej.

Hrebeňovka Velkej Fatry

5/5 - (1 vote)
Klikni a nechaj nám komentár

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Spoznaj krásy Slovenska

Inšpirácie

Turistika v Malej Fatre

Autor 11 septembra, 2021

Inšpirácie

Navštív kopce Veľkej Fatry

Autor 30 júna, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend: Zrubová chata Júlia

Autor 20 júna, 2021

Tip na víkend

4*Salamandra Hotel s raňajkami

Autor 23 apríla, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend – Orava Village

Autor 23 apríla, 2021

Inšpirácie

Ako sa nesprávať v prírode!

Autor 8 apríla, 2021

Inšpirácie

Tip na jarnú turistiku? Morskie Oko

Autor 17 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Kamenné more

Autor 16 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Špania dolina

Autor 17 februára, 2021

ZOO

Vianočné sviatky v zoo

Autor 15 januára, 2021

Inšpirácie

Vodopády na Slovensku

Autor 5 januára, 2021

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Liptovský dvor

Autor 9 novembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

Inšpirácie

Malebné Trenčianske Teplice (nielen) s deťmi

Autor 2 apríla, 2024

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Inšpirácie

Turistika v Malej Fatre

Autor 11 septembra, 2021

Inšpirácie

Navštív kopce Veľkej Fatry

Autor 30 júna, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend: Zrubová chata Júlia

Autor 20 júna, 2021

Tip na víkend

4*Salamandra Hotel s raňajkami

Autor 23 apríla, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend – Orava Village

Autor 23 apríla, 2021

Inšpirácie

Ako sa nesprávať v prírode!

Autor 8 apríla, 2021

Inšpirácie

Tip na jarnú turistiku? Morskie Oko

Autor 17 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Kamenné more

Autor 16 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Špania dolina

Autor 17 februára, 2021

ZOO

Vianočné sviatky v zoo

Autor 15 januára, 2021

Inšpirácie

Vodopády na Slovensku

Autor 5 januára, 2021

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Liptovský dvor

Autor 9 novembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

Inšpirácie

Malebné Trenčianske Teplice (nielen) s deťmi

Autor 2 apríla, 2024

Inšpirácie

Ponuka dňa: 3*Hotel Srdiečko so SKIPASSOM

Autor 24 novembra, 2023

Inšpirácie

Ponuka dňa: 4* Hotel Belassi v centre Bojníc

Autor 9 novembra, 2023
koruna turca
Hore