Stanko Vráz – ako prvý fotil západnú Afriku aj inú exotiku.
Safari park Dvůr Králové pripravil v spolupráci s Národným múzeom jedinečnú výstavu fotografií Stanka Vráza. Ako prvý český fotograf cestoval mimo Európu a sprostredkovával exotické diaľky. Jeho život, ale zostáva zahalený tajomstvom. Výstava viac než sto rokov starých fotografií v galérii Tengenenge, návštevníkov zavedie do západnej Afriky, Južnej i Severnej Ameriky alebo na ostrov Borneo. Cestovateľ svoju dobrodružnú výpravu zachytil na fotografiách a sprostredkoval tak exotiku Čechom. Vďaka fotkám aj etnografickým predmetom, ktoré posielal do vlasti, sa stal legendou.

„Fotografoval pri všetkých svojich cestách, vzhľadom k technickému vybaveniu tej doby často s veľkými ťažkosťami. Na sklenené fotografické dosky zachytával miestnych obyvateľov, architektúru i prírodné scenérie,“ opisuje kurátor fotografických zbierok Náprstkovho múzea ázijských, afrických a amerických kultúr Jan Šejbl. Práve Náprstkovo múzeum, Vrázová pozostalosť spravuje a jej výber teraz predstavuje v galérii Tengenenge Safari park Dvůr Králové. „Vráz bol zrejme prvým českým fotografom v mimoeurópskych krajinách,“ doplňuje Jan Šejbl.
Hoci Stanko ľuďom prezrádzal veľa o živote a miestach, kam by sa sami nikdy nemohli vypraviť, svoj život obostrel tajomstvom. „Jeho meno a pôvod nie sú dodnes spoľahlivo objasnené. O svojej mladosti podával rozporuplné informácie a svoje pravé meno aj pôvod neprezradil ani vlastnej rodine, „upozorňuje Jan Šejbl.

Výstava bude dostupná celé leto
Výstava predstavuje súbor 35 jedinečných reprodukovaných fotografií. Okrem západnej Afriky ľudia uvidia tiež fotografie z ďalších vtedy veľmi málo preskúmaných oblastí sveta: Južnej Ameriky, ostrova Borneo, Novej Guiney či z pobytu pri indiánov Hopi v Arizone.
Vrázové snímky vznikli s cieľom sprostredkovať aktuálnu podobu vzdialených miest čitateľom cestopisov a poslucháčom prednášok. Dnes, zo storočným časovým odstupom, sú jedinečným svedectvom o minulosti mimoeurópskych kultúr.

Enrique Stanko Vráz (1860-1932)
Vo svojej dobe patril k najznámejším českým cestovateľom. Českej verejnosti o sebe dal vedieť v roku 1891 z Venezuely, kde sa chystal na cestu naprieč Južnou Amerikou (1892-1893). Keď v roku 1894 prišiel do Čiech, bol už známou osobnosťou vďaka príhodám aj etnografickým predmetom, ktoré posielal zo svojich ciest. Vrázové pobyty v Čechách boli relatívne krátke, väčšinu času trávil v zahraničí. V rokoch 1895-1897 podnikol cestu okolo sveta, počas ktorej navštívil aj málo prebádané územia Bornea a Novej Guiney.

V roku 1898 išiel na svadobnú cestu do Mexika, v roku 1901 navštívil Čínu a Sibír a v rokoch 1903-1904 precestoval veľké mestá Južnej Ameriky. Poznatky zo svojich ciest odovzdával verejnosti v podobe článkov, kníh cestopisných prednášok. Veľkú úlohu pritom hrala fotografia. Vrázová fotografická pozostalosť, ktorá obsahuje cez 3500 negatívov a cez 4000 diapozitívov, sa dodnes dochovala v Národnom múzeu v Prahe, ako súčasť etnografické fotozbierky Náprstkovho múzea.

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Dvůr Králové, ak sa Vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť tu.