Ako sa správa správny potápač?
Potápanie sa stáva bežnou súčasťou dovolenky v mnohých krajinách. Tí, ktorí majú odvahu ponoriť sa do hlbín vôd tvrdia, že je jedným z najkrajších športov. Voda pokrýva až 70% našej planéty. Podmorský svet v sebe ukrýva miesta tajomné, tmavé a nedostupné. No ponúka aj miesta krásne, pestré, farebné a plné života. Mali by sme však pamätať, že pod vodou sme iba hostia a správne sa dopredu pripraviť.

Zásady potápania
- Po výbere konkrétnej destinácie si preštuduj druhovú skladbu miestnych koralových útesov. Vďaka tomu budeš mať lepšiu predstavu, na aké druhy môžeš pod vodou naraziť. A aké prostredie ich obklopuje.
Dôraz treba klásť aj na výber potápačskej školy. Jej inštruktori by mali byť skúsení a zodpovední. Ak si začiatočník musíš správne pochopiť základy. Správne usmerniť by však mali aj skúsenejších potápačov.

- Pod vodou sa nedotýkaj ani zvierat, ani rastlín. Koraly sú náchylné na zmeny tlaku, ph, teploty. Aj pri slabom mechanickom poškodení hrozí odlúpenie a následne uhynie. Ľudia na to často neberú ohľad. Na koraloch kľačia, pridržiavajú sa alebo sa o nich opierajú.
Z ponorov si nikdy neodnášaj suveníry. Mnohé druhy sú zákonom chránené a za ich prevoz hrozí pokuta, ale i obmedzenie osobnej slobody. Viac informácii nájdeš v dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhom voľne žijúcich živočíchov a rastlín CITES.

Pod vodou si pamätaj, že koralové útesy sú prírodné bohatstvo, ktoré musíme chrániť. Žije v nich až 25% všetkých morských druhov živočíchov. Našim správaním sa priamo podieľame ich bielení a následnom úhyne. Nehovoriac o globálnych katastrofách, podmorskej ťažbe, plastovom odpade v oceánoch a aj používaním nevhodných opaľovacích krémov. Dávaj si pozor na ich zloženie a možné chemikálie v nich. Tie priamo ohrozujú morský život.
Koralové útesy zaberajú iba 0,1% plochy oceánu, ale podporujú 25% všetkých morských druhov na planéte. Približne polovica plytkých koralových útesov na svete už je preč a bez naliehavých opatrení na riešenie zmeny klímy, znečistenia, nadmerného rybolovu a deštruktívneho pobrežného rozvoja by tieto prírodné zázraky udržujúce život mohli zmiznúť.

Ako sa správať v blízkosti žraloka
Väčšina potápačov súhlasí s tým, že vidieť žraloka pri potápaní je dar. Nácvik bezpečného správania v ich okolí ti môže pomôcť v situácii, kedy toto stretnutie za dar považovať nebudeš. Vidieť žraloka pri potápaní je však stále zriedkavejšie potešenie ba až privilégium. Odvetvie rybolovu ročne zabije približne 100 miliónov žralokov. Plutvy až zo 73 miliónov zvierat sa stávajú súčasťou polievky. Nadmerný rybolov zdecimoval niektoré populácie žralokov za posledných 15 rokov až o 98%. Ak máš toľko šťastia, že sa stretneš pri potápaní so žralokmi, bezpečným správaním môžeš svoje riziká minimalizovať .
Tu sú naše najlepšie tipy na bezpečné a príjemné interakcie:
Správna voľba potápačského centra – googli a vyber si seriózne a ekologicky zamerané centrum. Čítaj recenzie a prever si lokalitu u tých, ktorí tam už potápať boli. Sprievodcovia by počas stretnutia nemali žralokovi vytvárať zbytočný stres.
Snaž sa správne porozumieť životnému prostrediu – preskúmaj ho a buď oboznámený s konkrétnym prostredím potápania. Poznaj podmienky či už ide o teplotu vody, prúdy, viditeľnosť alebo konfiguráciu tvojho potápačského zariadenia. Ak sa napríklad potápaš v strede kolónie tuleňov, ktorá je hlavnou korisťou miestnych žralokov, riskuješ, že si ťa pomýli so zdrojom potravy. Rešpektuj životné prostredie a územie žralokov.
Svitanie a súmrak sú hlavným loveckým časom mnohých druhov žralokov. Pravdepodobne dôjde k väčšiemu množstvu žraločích aktivít pri potápaní, ale naopak, v čase, keď hľadajú korisť, predstavujú väčšie potenciálne riziko. Snaž sa vyhnúť plytkej a kalnej vode. Za týchto podmienok lovia najmä žraloky piesočné, a ak žralok nevidí potápača jasne a naopak, zvyšuje sa riziko náhodného útoku na žraloky.
Do mora vstupuj ale aj odchádzaj ticho a s rešpektom. Vytvorením minimálneho narušenia obvyklého prostredia žraloka ti tak s väčšou pravdepodobnosťou umožní pozorovať ich prirodzené správanie a znižuje potenciálne riziko. Pohybuj sa pomaly a rovnomerne. Uvoľni svoje dýchanie a nepribližuj sa, alebo čo je horšie, neprenasleduj žraloka. Pravdepodobne to zviera vyľaká a môže to vyvolať obrannú reakciu.

Ponáraj sa vždy v rámci skupiny. Pokús sa však vyhnúť príliš veľkým skupinám. Niektorí žraloci môžu vnímať veľkú skupinu potápačov v tesnej blízkosti ako jediné veľké zviera a zodpovedajúcim spôsobom väčšiu hrozbu. Vyhni sa pestrofarebným neoprénovým oblekom a šperkom, pretože môžu napodobňovať blikanie pestrofarebnej koristi.
Žraloky sa vo všeobecnosti pohybujú pomaly a stabilne, pričom šetria energiu. Sú to vysoko vyvinuté, inteligentné zvieratá, ktoré zobrazia varovné signály, ak sa cítia ohrozené prítomnosťou potápača. Ak žralok ukazuje náhlu zmenu správania, je to varovanie. Potápanie so žralokmi je úžasný, pokorný a krásny zážitok. Ak zostaneš v kľude, minimalizuješ riziko pre seba, svojich priateľov, životné prostredie a budeš mať možnosť pozorovať tieto krásne bytosti s rešpektom a relatívne blízko.
Článok vznikol v spolupráci so ZOO Bratislava, ak sa Vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť tu.