Zatvorené wellness centrá? Vyskúšajte prírodné termálne pramene, ktoré máme aj na Slovensku
Už pár rokov otužujem a zvykla som si na studenú vodu. Je to jeden z hlavných dôvodov prečo sa teším na zimu, ktorá inak nepatrí medzi moje obľúbené ročné obdobie. Kúpanie v studenej vode som mala v pláne aj jedno decembrové sobotné popoludnie, no paradoxne som sa namiesto toho ocitla v teplučkom termálnom prameni. Dokonca som tam vydržala vylihovať hodinu a pol a bola to veru príjemná zmena. Na Slovensku máme takýchto termálnych prameňov viac. Kúpanie patrí k letu, no nemusíte byť ľadový medveď, aby ste sa okúpali aj v zime. Otvorené spa každý večer v čase pandémie a to zadarmo? Slovensko je super.
Obsah článku
Chorvátsky Grob
Náš poklad západu sa nachádza medzi dedinkami Čierna voda a Chorvátsky Grob. Termálny prameň tu vznikol vďaka vrtu FGB-1, ktorý bol vyhĺbený v rokoch 1973-1974. Pôvodne mal slúžiť na výskumné účely, no stal sa obľúbeným miestom na kúpanie. Voda je v hĺbke 971 až 1 210 metrov. Na povrch vychádza voľne asi 1,9 litra za sekundu a jej teplota dosahuje až 50°C. Neďaleko je druhý vrt hlboký 500 metrov s teplotou len 24°C. Medzi jazierkami je hadica, ktorá reguluje teplotu. Okolie jazierka je obložené betónovými platňami. V noci je tu priam magická atmosféra.

Prírodná kaďa v Liptovskom Jáne
Dedinka Liptovský Ján je známa väčším počtom liečivých termálnych prameňov. Priamo v dedine sa nachádza trinásť z nich, ďalších desať v jej bezprostrednej blízkosti. Kaďu nájdeš na južnom okraji obce. Kúpanie v nej predstavujúce akýsi prírodný perličkový kúpeľ a je samozrejme bezplatné. Voda v kadi má okolo 20°C. V blízkosti kade sa nájdeš prístrešok, kde vyviera termálny prameň Teplica. Liečivú vodu si tu môžeš načerpať priamo do fliaš. Po kúpaní v tejto vode pocítiš jemné pálenie na pokožke. Je to z dôvodu zvýšeného obsahu minerálov vo vode, hlavne síranov. Sírany ale nie sú pre pokožku nebezpečné, práve naopak, poriadne ti prekrvia celé telo zvnútra až na povrch.

Kalameny
Termálny prameň Kalameny nájdeš v Kalamenskej doline – v Chočských vrchoch, asi 1 km severne od obce Kalameny. Voda v ňom je iba slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a jej sfarbenie je jemne oranžové. Výver vody na povrchu vytvára fontánku, okolo ktorej je možné sa posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom príjemne masírovať. Minerálna voda má priaznivé účinky na liečbu ženských ochorení a pomáha pri problémoch s pohybom.
- Teplota 33 °C

Vyšné Ružbachy
Bohatý bohatý východ. V obci Vyšné Ružbachy sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. Jeden z nich je naplnený termálnou minerálnou vodou s vysokým obsahom vápnika. To spôsobilo, že jazero má výnimočne vyvinutý okrajový val. Jazero má teplotu asi 23°C a voda pochádza z kúpeľného prameňa Izabela. Nachádza sa na vrchu tzv. travertínovej kopy a od roku 1967 je chránené ako prírodný výtvor. Je najväčším svojho druhu na Slovensku a má priemer 20 metrov a hĺbku 3 metre.
- Teplota 23 °C

Stankovany a Zlá voda
Minerálny prameň Sírny medokýš sa nachádza v Stankovanoch vedľa železničnej trate v lokalite Močiar. Od železničnej zastávky v Stankovanoch je vzdialený asi asi 1,5 km. K prameňu ťa dovedie spevnená cesta vedúca popri železničnej trati smerom na západ. Po ceste vedie aj modro značená cyklotrasa. Je to sírnato-uhličitý minerálny a termálny prameň s blahodárnymi účinkami pre liečbu kožných ochorení a najmä pri žalúdočných a črevných ochoreniach. Kúpeľ v ňom je ideálny spôsob na doplnenie zásob vápnika. V Rojkove, ktorý je súčasťou Stankovian, sa nachádza aj minerálny prameň Zlá voda.
Kedy naposledy ste sa kúpali pod holým nebom v obklopení prírody a lesov? Ak hľadáte „netradičný“ zážitok a nemáte rádi preľudnené akvaparky, namierte si to do jedného z týchto prameňov. Mňa čaro prírodných termálnych kúpeľov úlne dostalo.