Novinky zo zoo: levíčatá rastú ako z vody
Obsah článku
Safari Park Dvůr Králové
Trojica levíc, narodených v Safari Park Dvůr Králové 5. júla, konečne s matkou Khalilou opustila zázemie pavilónu levov. Pravidelne už vychádzajú do vnútornej expozície aj na vonkajší dvor. Do výbehu levieho safari sa levíčatá pozrú až v budúcej sezóne. „Mláďatá už vyrástli a stávajú sa čoraz viac pohyblivými. Sme radi, že priaznivé počasie posledných dní dovolilo otvoriť Subra von,“ opisuje zoologička Gabriela Linhart. „Dvor sme otvorili skôr na skúšku a nechali na nich, kedy ho objavia. Netrvalo dlho a všetky tri malé samice sa v sprievode Khalily vydali na prieskum. „ Levíčatá rýchlo pribúdajú na váhe, jedna z levíc je aj naďalej viditeľne menšia a slabšia ako ostatné. „Najmenšia váži necelých šesť kíl, najväčšou už 8,5 kíl, “ Upresňuje Gabriela Linhart. Levíčatá s matkou zostávajú naďalej oddelené od zvyšku skupiny. „Teraz sa cez plot zoznamujú s veľkým výbehom a svetom okolo. Na pripojenie k skupine majú ešte čas. Hlavne ich starší súrodenci narodení vlani v máji by totiž mohli byť príliš drsné, “ dopĺňa Gabriela Linhart.
Mladé levice sa v tejto sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nevypravia do veľkého výbehu Levieho safari. Tam ich návštevníci budú môcť obdivovať až v budúcej sezóne. Naopak zvyšné štyri levy zo svorky sú naďalej k videniu po celý deň z Afrika nákladných automobilov, vlastných áut alebo pozorovacích veží v pešom safari. Vonkajší dvor budú chovatelia levíčatám a samici otvárať v závislosti na počasí denne. Záleží však len na nich či čas budú tráviť v zázemí, vo vnútornej expozícii, či na dvore. Vidieť mláďatá s matkou je, preto skôr otázkou šťastia.
Zoologická záhrada Bratislava
V ZOO sa krstilo
V Zoologickej záhrade Bratislava sa po privítaní a predstavení všetkých zúčastnených a hostí – zástupcov vydavateľstva Buvik a Wisteria Books, herečky, pani Zuzky Krónerovej a samozrejme aj detičiek 4. ročníka zo základnej školy na Hlbokej ceste v Bratislave nasledovalo čítanie úryvku z knihy Opice z našej police. O zážitok sa postarala sama pani Zuzka Krónerová, ktorá deťom osobne prečítala krátku ukážku z knihy. Lektorka Katka predstavila skupiny orangutanov a šimpanzov, ktorí obývajú Pavilón primátov a porozprávala o zaujímavostiach z ich spôsobu života. Celý krst sa niesol v príjemnej, veselej a slnečnej atmosfére.

Manu alebo Mahdi?
V Bratislave sa 28. augusta narodilo mláďatko zebry Chapmanovej. Je to zdatný krásny samček, ktorý ale ešte nemá meno. Pomôž v komentároch na Facebooku vybrať z návrhov jedno, ktoré by sa mu viac hodilo. Na výber máš z týchto možností. Manu – čo znamená „druhorodený syn“ Mahdi – „ten, ktorý je očakávaný“….

Národná zoo Bojnice
Daruj život klapkou krvi
Národná zoo Bojnice ďakuje zamestnancom Národnej transfúznej služby SR – Martin za spoluprácu. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek… Tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Pridaj sa k darcom aj ty a staň sa dobrovoľným darcom krvi.

Národná zoo Bojnice poukazuje na alarmujúci pokles populácie živočíchov
Zastaviť pokles biodiverzity sa nedarí ani Slovensku. Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je u nás ohrozených 70 % druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, takmer 92 % druhov plazov, 46 % hniezdiacich druhov vtákov a 69 % druhov cicavcov. Z rýb sú ohrozené predovšetkým migrujúce druhy, ktoré nedokážu prekonať nevhodné bariéry na riekach. Podľa červeného zoznamu už u nás vyhynulo 6 druhov rýb a ďalších 7 druhov patrí ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté patrí vyza veľká, niektoré druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický. Vyza k nám migrovala od Čierneho mora po Dunaji až do Moravy či Váhu, lososy zvykli migrovať Dunajcom a riekou Poprad na svoje neresiská v Tatrách.

Najlepšie sme na tom zdanlivo pri bezstavovcov (ohrozenosť 8,4 %), no i tu je situácia vážna pri podrobnejšom pohľade. Kriticky ohrozené sú takmer všetky druhy bezstavovcov viazané na mŕtve drevo, ktorého pri lesnom hospodárení nezostáva najmä v listnatých lesoch potrebné množstvo. Ide hlavne o chrobáky ako fuzáč veľký, fuzáč karpatský, roháč, kováčik fialový a ďalšie. Ďalšie ohrozenie biodiverzity na Slovensku predstavuje aj rýchly rozvoj infraštruktúry (miest, rekreačných lokalít, ciest), ktorý rozbíja prírodnú krajinu na izolované celky a bráni migrácii zvierat. Ohrozené sú obojživelníky, plazy, ale i väčšie druhy živočíchov – spomedzi vtákov ikonický hlucháň, i šelmy ako napr. rys. WWF Slovensko sa preto s partnermi snaží o zmapovanie a lepšiu ochranu ekologických koridorov šeliem.
Článok vznikol v spolupráci so ZOO Safari Park Dvur Kralové, ZOO Bratislava a Národná zoo Bojnice, ak sa ti článok páčil neváhaj zažiť zoo na vlastnej koži.