Sysle hlásia jar na Muránskej planine
Národný park Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria, na rozhraní stredného a východného Slovenska. Kategória chráneného územia národného parku tu bola vyhlásená v roku 1997 na ploche cca 203 hektárov. Pôsobivý a pestrý reliéf na jej území vytvárajú štyri geomorfologické celky – Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy a Horehronské podolie. Známy je aj svojou divokou krasovou krajinou. Kto hľadá pokoj, čistý horský vzduch a nočnú oblohu s tisíckami žiariacich hviezd, ten si Muránsku planinu určite zamiluje.
Sysľovisko Biele vody
Približne od marca do konca septembra môžete v lokalite Biele vody pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé sa nechajú kŕmiť slnečnicovými semienkami priamo z vašej ruky!

K sysľovisku sa dostanete autom z obce Muráň alebo z Prednej Hory. Pri lokalite sa nachádza odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj pešo, po lúkach tiahnucich sa od obce až po sysľovisko. Medzi Muráňom a Prednou Horou vedie aj modro značená cyklotrasa. Z Muráňa je to 2,6 km a z Prednej Hory vzdialenosť 4,7 km. Vášho štvornohého miláčika radšej nechajte doma. Ak s ním predsa len prídete, pokazíte zážitok z pozorovania sysľov sebe i ostatným návštevníkom. Sysle sa totiž pred psom ukryjú v norách a istý čas potrvá, kým sa opäť ukážu.
Sysle sú praví zimní spáči a väčšinu roku prespia zalezené hlboko pod zemou. Ak ich, teda chcete vidieť, musíte prísť od marca do konca septembra, pričom v septembri sa ich počet znižuje, lebo sa postupne ukladajú na zimný spánok. Pozorovať sa dajú, teda iba počas dňa, so západom slnka zaliezajú do nory. Najaktívnejšie sú počas slnečných dní. Ak ich chcete kŕmiť použite správnu potravu (slnečnica, jablká, mrkva, cvikla, jačmeň, ovos, vlašské orechy). Sysľom môžete nesprávnou potravou veľmi ľahko ublížiť. Nesnažte sa chytať sysle do rúk! Manipulácia s nimi je zakázaná a sú to predsa len divo žijúce zvieratá. Nezabúdajte, že prípade, ak sa budú cítiť ohrozené, môžu sa brániť. Ich predné silné zuby sú nato ako stvorené.
Bohatstvo Muránskej planiny
Hlboké lesy i rokliny, strmé vápencové bralá, skalné okná a veže, obrovské jedle a smreky, divoká zver, vlci, medvede, rysy i tetrovy sú jej prirodzenou súčasťou. Popri nich aj symbol tunajšej flóry – endemit Lykovec muránsky, ktorého nenájdete nikde inde na svete. Muránsku planinu môžete obdivovať aj vďaka nádherným výhľadom na strmých bralnatých úbočiach Poludnice či Muránskeho hradu, ktorý je tretím najvyššie položeným na Slovensku. Leží vysoko na obcou Muráň, ktorá je spolu s Tisovcom, Muránskou Hutou a sedlom Zbojská, východiskovými bodmi pre vstup do národného parku. Po návšteve hradu určite neobíďte ani Veľkú lúku s voľne sa pasúcimi polodivokými koňmi norikmi muránskymi.

Ak tu zostanete stanovať alebo bivakovať, uvidíte najtmavšiu a hviezdami najobsypanejšiu nočnú oblohu na Gemeri. Noc na Muránskej planine je zážitok na celý život. Ani v období hlavnej turistickej sezóny tu nenájdete davy turistov. Nie je ojedinelé, že počas celodennej túry stretnete len dvoch-troch ľudí.