Čarovná Banská Štiavnica. Čo robiť a čo vidieť
Na Slovensku máme veľa krásnych miest. Niektoré z nich sú však až rozprávkovo krásne. Po mojej poslednej návšteve som presvedčená, že Banská Štiavnica jedným z nich rozhodne je. Mesto je plné histórie, romantických kaviarničiek, nádherných uličiek, obklopené Štiavnickými vrchmi. Mňa opantalo okamžite. Ako som sa neskôr dočítala na jednej informačnej tabuli v centre: Štiavnicu buď miluješ, alebo si v nej ešte nebol.

Obsah článku
Banícke mesto
Podstatná vec, ktorá mesto najviac preslávila je ťažba v baniach. Banská Štiavnica je súčasť najväčšieho vulkanického pohoria na Slovensku. Ťažilo sa striebro a čiastočne aj zlato a to už v roku 1217. Cisárovná Mária Terézia tu v roku 1762 nechala zriadiť prvú vysokú školu technického charakteru na svete. Vďaka tejto baníckej akadémii sa Banská Štiavnica stala centrom rozvoja banskej vedy Európe a potencionál mesta stúpol do výšin.
Ak sa chceš dozvedieť viac, nevynechaj prehliadku štôlne Bartolomej a návštevu Banského múzea v prírode. Tento skanzen s kompletným baníckym vybavením má povrchovú a aj hlbinnú expozíciu. Banské budovy a zariadenia sem boli presťahované zo všetkých kútov Slovenska.

Okúp sa v štiavnických tajchoch
Och tajchy! Tie boli pre mňa osobne to najväčšie lákadlo a aj hlavný dôvod návštevy. Tieto krásne tyrkysové vodné plochy pôvodne slúžili ako zásobáreň vody, ktorá poháňala banské stroje. Vďaka nim sa zachovalo baníctvo v meste. Energia vody totiž nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá už nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach.
Nebojím sa tvrdiť, že patria k najkrajším prírodným kúpaliskám, aké na Slovenku máme. Najznámejšie tajchy sú Kligner, Veľká a Malá Vodárenská, Počúvadlo, Richňava, Vindšachta, Bakomi, Evička alebo Ottergrund. Odporúčam dať si kolečko okolo. V húštinách nájdeš namontované hojdačky, z ktorých do vody do slova poletíš. 🙂
Botanická záhrada
Botanická záhrada ma upútala na prvý pohľad. Obklopuje totiž budovy legendárnej Lesníckej školy. Je to ideálne miesto na načerpanie energie. Prehliadka Botanickej záhrady trvá cca 20-40 min a je otvorená aj v sobotu. Nájdeš tam napríklad aj moje obľúbené sekvoje a aj japonský céder.
Centrum Banskej Štiavnice
V Banskej Štiavnici je všetko hore alebo dolu kopcom. 🙂 Jej centrum ma ale aj tak dostalo. Je nádherné počas dňa, v noci, ale aj keď vonku prší ako z krhle. Lemované je banskými domami v renesančnom štýle, práve tie vytvárajú jedinečnú atmosféru. Hlavné námestie sa nazýva Trojičné a v jeho strede stojí morový stĺp, ako znak vďaky za ústup morovej epidémie zo začiatku 18. storočia. Námestie je posiate kostolíkmi, kaviarničkami a reštauráciami.
V lete po meste premáva aj vláčik Štiavnická Anča, ktorý ťa za poplatok prevezie po hlavných pamiatkach Štiavnice. Lístok platí celý deň. My sme vláčik nevyužili. Potrebovali sme si ponaťahovať nohy a mali sme aj štvornohú parťáčku, takže sme išli po svojich.
Na Trojičnom námestí v interiéri troch meštianskych domov, nájdeš aj Galériu Jozefa Kollára. Okrem toho môžeš navštíviť aj galériu Schemnitz. Táto je pomenovaná po pôvodnom názve mesta.
V epicentre lásky
Áno, aj ja som mala pocit, že Štiavnica je vizuálna reklama na lásku. Ak by som to mala dať do slov, musím si požičať tie najsladšie: „Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený, a v tomto duše mojej ohlase svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!“
Andrej Sládkovič dal tomuto mestu naozaj sladký Cveng. 🙂 Možno je aj preto veľmi populárna Banka lásky. Je to fundraisingový projekt, ktorý vznikol aby zachránil Dom Maríny. Autori chcú celosvetovo spopularizovať Sládkovičovu MARÍNU ako Najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta.
Hrob Maríny a Piargska brána
Táto brána je pozostatok z mestského opevnenia, ktoré spolu s Novým zámkom chránilo vstup do mesta. Neďaleko sa nachádza cintorín, kde nájdeš hrob najslávnejšej slovenskej Maríny, z básne vyššie. Celým menom Marína Pischlová, bola životná láska Andreja Sládkoviča. Ich lovestory, bohužiaľ neskončila happyendingom. Marína sa vydala za iného.
Kalvária nad mestom
Keď som z auta zbadala prvý krát Kalváriu, mala som chuť zastaviť na krajnici a okamžite sa tam rozbehnúť. 🙂 Našťastie to nebolo nutné, pretože zaparkovať sa dá aj priamo pod ňou. Po tajchoch je to povinná návšteva. Táto nádherná baroková stavba si prešla kompletnou rekonštrukciou. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) a vidieť ju môžeš z všetkých strán mesta. Pohľad z nej stojí tiež za to.
Túra na Sitno
Štiavnické vrchy sú ideálnym miestom na turistiku, či nenáročné prechádzky. A to v každom ročnom období. Napríklad kopec Sitno, z ktorého po výstupe, uvidíš neskutočne krásny výhľad. Taktiež kopce Tanád, Rosniarky, či Paradajz poskytujú nádherné výhľady a ver mi, je sa načo pozerať. 🙂
