Pre športovcov, milovníkov hôr aj rekreantov. Takto vyzerá pobyt v hoteli FIS
Keď sa na kongrese Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) v roku 1967 rozhodlo, že Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní 1970 sa uskutočnia na Štrbskom Plese, okamžite sa začalo s výstavbou hotelov, ubytovní a športovísk. Práve vďaka tejto udalosti sa začal stavať aj legendárny Hotel FIS, kde sa sústredili športovci a novinári z celého sveta.
Keď sa o 50 rokov neskôr, v roku 2020 na domácom minikongrese v Dúbravke rozhodovalo, kde sa bude pri najbližšom výlete v Tatrách bývať, aj v tomto prípade vyhralo Štrbské Pleso, voľba padla na Hotel FIS.

A aj napriek tomu, že organizácia majstrovstiev sveta na Štrbskom Plese je už len nostalgickou spomienkou, Hotel FIS dodnes otvára svoje dvere profesionálnym aj rekreačným športovcom snáď každého druhu, ale aj ľuďom, ktorí hľadajú oddych na nenáročných túrach po okolí, ktorých je tu nespočetné množstvo.
Za roky aktívnej turistiky v Tatrách som na Štrbskom Plese nikdy nespala. Ubytovala som sa, a hneď potom som sa išla pozrieť na západ slnka nad Štrbským Plesom. V nedeľu večer tam stretnete len pár ľudí, a jazero máte takmer celé pre seba.

Ďalšie dva dni nás čakal aktívny oddych, ak sa tak dá nazvať výstup miernym poklusom na Rysy. Výbornou správou pre tých, ktorí po 7-hodinovom pochode netúžia je, že v letných mesiacoch k ubytovaniu dostávajú hostia obojsmerné lístky na lanovky. Platí to na každý jeden deň pobytu, takže si môžete vyberať, či sa vyveziete na Hrebienok, Solisko, alebo pod Lomnický štít.
Najlepšia destinácia v Európe aj podľa Lonely Planet
Lonely planet v roku 2019 vyhlásil Vysoké Tatry za najlepšiu destináciu v Európe. A aj keď sa to mnohým môže zdať neuveriteľné, Tatry sú naozaj výnimočným fenoménom z mnohých hľadísk. Ich majestátnosť aj mne vyráža dych vždy, keď tam prídem. Horské plesá, svieži horský vzduch, nedobytné štíty, pískajúce svište a plaché kamzíky, ktoré na vás podozrivo pozerajú z bezpečnej vzdialenosti.

Tatry sú cez týždeň o čosi viac cool
To, že sme si na náš pobyt nevybrali víkendový termín, bolo dobré rozhodnutie. Nielen kvôli obsadenosti hotela, ale aj kvôli počtu turistov na najvychytenejších trasách. Do Tatier sa väčšinou dostanem len cez víkend, takže obľúbeným turistickým trasám sa vyhýbam.
Ale v pondelok som sa po dlhých rokoch odvážila vykročiť na trasu, ktorú milujú všetci návštevníci, od Slovákov, Poliakov, Čechov až po Maďarov, na najvyšší štít Poľska – Rysy. Z posledných fotografií hromady turistov, ktoré kolovali internetom, som sa obávala, že už moja príležitosť nepríde. V pondelok som ale prekonala svoj strach. A stála to za to. Ľudí sme stretávali len málo, a to aj kvôli tomu, že sme na túru vyrazili tesne po 7 ráno. Gro turistov sme stretli až pri našom schádzaní.
POBYT V HOTELI FIS*** UŽ OD 39 EUR

Zo Štrbského Plesa máte na výber niekoľko náročnejších aj menej náročných túr. My vám odporúčame nasledovné:
1. Výstup na Rysy
Výstup na Rysy patrí k najpopulárnejším výstupovým trasám v Tatrách. Ich tri vrcholy sú presne na slovensko-poľskej hranici. Ak začínate túru na Štrbskom Plese, čakajú vás približne štyri hodiny stúpania, najskôr k Popradskému plesu, odtiaľ po modrej k rázcestiu nad Žabím potokom, následne po červenej do nenáročného úseku do Kotliny Žabích plies. Následne strmo hore po reťaziach ku slávnej Chate pod Rysmi, a potom už len krátky, približne 45-minútový úsek na vrchol
2. Výstup na Kriváň
Zo Štrbského Plesa sa na Kriváň dostanete po Tatranskej magistrále až k Jamskému plesu, kde sa napojíte na červenú značku. Miernym stúpaním kosodrevinou s nádhernými výhľadmi, sa dostanete do Važeckej doliny a na hrebeň Západných Tatier. Ďalej trasa smeruje pod vrchol Malého Kriváňa, kde nasleduje záverečné 45-minútové stúpanie cez Daxnerovo sedlo až na samotný vrchol nášho slávneho Kriváňa.
3. Bystrá Lávka
Krásny okruh sa dá urobiť cez Bystrú Lávku. Zo Štrbského Plesa vchádza turistický chodník do Mlynickej doliny popri potoku Mlynica smerom k vodopádu Skok. Potom nasleduje strmšie stúpanie okolo vodopádu k Plesu nad Skokom. Následne chodník smeruje k Capiemu plesu a výstup do Bystrého sedla pod Furkotským štítom, ktorý v minulosti tiež patril medzi voľne prístupné a značkované štíty.
Po prekročení lávky trasa smeruje do Furkotskej doliny na rázcestie s Tatranskou magistrálou, odkiaľ sa dostanete späť na Štrbské pleso. Pre tých, ktorí majú menej času alebo preferujú len nenáročnú prechádzku, je výbornou voľbou samotný výlet k vodopádu Skok.
4. Výstup na Predné Solisko
Predné Solisko, ktoré patrí k 8 voľne sprístupneným vysokotatranským štítom, si môžete skrátiť a využiť lístok na lanovku, ktorý počas letných mesiacov dostávate k ubytovaniu v Hoteli FIS celkom zadarmo. Vyveziete sa na Chatu pod Soliskom a z chaty sa červenou značkou dostanete až na vrchol.

5. Hincove Plesá a výlet na Kôprovský štít
Zo Štrbského plesa na Popradské, následne k rázcestiu nad Žabím potokom sa po červenej značke nádhernou Mengusovskou dolinou dostanete k rázcestiu neďaleko chaty pri Popradskom plese. Potom po modrej až k Malému a Veľkému Hincovmu plesu, ktoré je najhlbším plesom vo Vysokých Tatrách s hĺbkou až 53,7 m. Ak máte dostatok síl a času, trasa pokračuje až na Kôprovský štít, ktorý vás odmení tými najkrajšími výhľadmi.