Kam na výlet počas farebnej jesene? 9 tipov na jesenné výlety po Slovensku
Jeseň je ideálnym obdobím na podnikanie výletov do prírody. Dni už nie sú také horúce a rána konečne osviežujúce. Babie leto nám predlžuje aj kúpanie vo vyhriatych jazerách a turistika v tomto období je krásne farebná a veľmi príjemná. Poďte teda objavovať Slovensko aj počas jesene. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na krátke výlety okolo Slovenska a možno objavíte úplne nové, pre vás nepoznané miesta.
Obsah článku
Vodopád Bystré
Nádherný a predsa stále málo známy a navštevovaný vodopád Bystrého potoka, známy tiež ako vodopád Bystré či Bystrô, patrí k najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Voda po ňom steká vo výške približne 23 metrov a tým sa stáva jedným z najväčších na Slovensku. Nájdete ho uprostred nádherného prostredia Poľany. Turistický chodík vás povedie od Hriňovej, či od hotela Poľana, odkiaľ cesta netrvá dlhšie ako 45 minút.
Tip na ubytovanie: The Grand Vígľaš

Palcmanská maša
Na okraji národného parku Slovenský raj nájdete čarovné miesto ako z rozprávky. Dedinka Dedinky, ktorá obkolesuje Palcmanskú Mašu, vznikla zlúčením pôvodných obcí Imrichovce a Štefánovce. Najväčšiu vodnú nádrž na území národného parku Slovenský raj vybudovali v roku 1956 a na jej brehoch vzniklo množstvo ubytovacích a športovo-rekreačných zariadení.
V okolí nájdete samozrejme nespočetné množstvo turistických chodníkov, ktoré vedú do útrob Slovenského raja. Napríklad sa môžete vydať priamo do Zejmarskej rokliny a cez Geravy, Malé a Veľké Zajfy si urobiť celodenný okruh, vhodný pre všetky vekové kategórie. Počas zimy sú tu aj možnosti lyžovačky. V susedných Mlynkách sa nachádzajú lyžiarske strediská Ski Gugel a Ski Mlynky – Biele Vody.
Tip na ubytovanie: Chata Dedinky

Kamenný vodopád Šomoška
V tesnej blízkosti maďarských hraníc, neďaleko Fiľakova, nájdete Kamenný vodopád, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šomoška. Tieto pozostatky sopečnej činnosti vytvorili nevšedný čadičový vodopád, ktorý vznikol stuhnutím lávy. Ide o šesťboké čadičové stĺpce, ktoré siahajú do výšky až 9 metrov a pod vodopádom sa vytvorilo kamenné more. Tento európsky prírodný unikát obkolesuje aj panensky krásna príroda, ktorú do sýtosti vychutnáte počas túry náučným chodníkom Somoška, ktorý vedie až na samotný hrad Šomoška.
Tip na ubytovanie: The Grand Vígľaš

Pieninský národný park
Spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym tvorí územie Pienin nádherný kus prírody, ktoré bolo súčasťou prvého medzinárodného parku v Európe. Toto vápencové horské pásmo ponúka naozaj neopakovateľné scenérie a pohľady na rieku Dunajec, ktoré tvorí nádherný kaňon. Každoročne, od jari až do jesene sa tu môžu turisti zviesť na drevených pltiach a obdivovať skalné útesy Pienin vysoké niekoľko sto metrov.
Tip na ubytovanie: Bachledka Strachan v Ždiari

Súľovské skaly
Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás Slovenska. Vydať sa sem môžete napríklad z Považskej Bystrice prechodom cez Manínsku tiesňavu, z Bytče cez Súľov Hradná, alebo z Rajeckej doliny priamo zo Súľova. Sú prístupné takmer pre každého. Turistický okruh je stredne náročný s dĺžkou do 8 km a s minimálnym prevýšením, takže okrum zvládne každý za približne 2 hodiny. Po trase sú umiestnené tabule s informáciami o miestnej flóre a faune.
Tip na ubytovanie: Hotel Dubná Skala v Žiline

Múzeum oravskej dediny
V prekrásnom prostredí v podhorí Roháčov, na okraji obce Zuberec, sa priamo pod holým nebom rozprestiera Múzeum oravskej dediny. 50 stavieb ľudovej architektúry a technické pamiatky ako mlyn na vodný pohon, olejáreň, mangeľ na modrotlač, či hrnčiarska pec nás spolu prenášajú do obdobia starých Oravákov. Múzeum je rozdelené do piatich celkov, v ktorých približuje turistom pôvodné usporiadanie sídel a vonkajšie prostredie, polia, lúky, pasienky. Nad múzeom stojí drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom, ktorý je ozajstným pokladom architektúry na Slovensku.
Tip na ubytovanie: Penzión Pribiskô v Zuberci

Lučanský vodopád
Neďaleko Veľkého Choču, v obci Lúčky nájdete jeden z najkrajších slovenských vodopádov. Lučanský vodopád, ktorý siaha do výšky viac ako 13 metrov, patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku. Vodopád je dostupný veľmi jednoducho, parkovisko je vzdialené len pár metrov, takže sa sem dostane naozaj každý. A ak ste vždy snívali o romantickom kúpaní pod vodopádom, tak smelo do toho.
Tip na ubytovanie: Kaštieľ Kubíny vo Vyšnom Kubíne

Mlyny Oblazy
Ak máte chuť na nenáročnú turistiku a zároveň chcete objaviť nádherné miesta, vydajte sa do Kvačianskej a Prosickej doliny. Na malebnom mieste zvanom Oblazy nájdete staré drevené vodné mlyny. Určite nevynechajte unikátnu živú expozíciu, kde pôvodné stroje pracujú na tradičný vodný pohon. Pri živote mlyny udržujú dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a tým ich uchovávajú aj pre budúce generácie .
Tip na ubytovanie: Chata Kvačany v Kvačanoch

Sebechleby – Stará Hora
Jeseň je časom oberačiek. Tradičné zbery viniča a výrobu vína môžete zažiť priamo vo vinárskej obci na juhu Slovenska. Môžete tak okrem finálneho produktu spoznať aj celý proces výroby. Kvôli tomuto zážitku odporúčame zavítať na Starú Horu, ktorá sa nachádza pár kilometrov za obcou Sebechleby. V roku 1981 bola táto vinohradnícka osada ležiaca na južnom okraji Štiavnických vrchov zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry. Osada predstavuje čistý charakter vinohradníckych pivníc, ktoré boli pôvodne ručne kopané do tufového podlažia.
Tip na ubytovanie: hotely v Banskej Štiavnici
