Tip na výlet – Strážovské vrchy
Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy bola vyhlásená v roku 1989. Nachádza sa na západe Slovenska a je miestom bizarných skál, hustých lesov a malebných kotlín a dolín. Na severe sa rozprestierajú Súľovské vrchy, v ktorých jadre sa nachádza erózna kotlina. Zo všetkých strán je olemovaná prstencom nádherných Súľovských skál. Južná časť rozkladajúca sa v Strážovských vrchov je známa svojimi hlbokými lesmi a dolinami. Krajinnými dominantami sú bralné vrchy Strážov a Vápeč. Táto oblasť však ponúka aj mnoho iného.
Obsah článku
Strážov 1213 m n. m.
Strážov je najvyšší kopec Strážovských vrchov, ktoré nadväzujú z juhu na Malú Fatru. Z vrcholu Strážova, na ktorom je osadený drevený slovenský dvojkríž, sa naskytá prekrásny výhľad na blízke i vzdialené pohoria, za priaznivého počasia môžete vidieť až na hrebeň Nízkych Tatier. Turistické trasy a chodníky sú dostupné počas celého roka a výhľady z vrchola sú fascinujúce. V zime odporúčame pribaliť do ruksaka mačky a paličky.
Východiskom túr môžu byť blízke obce Zliechov a Čičmany, prípadne i trochu vzdialenejšia obec Pružina. Výstup je miestami dosť strmý a patrí k stredne náročným. Ak máte chuť, odbočte na žltú značku a vydajte sa ku starej drevenici. Odtiaľto vedie odbočka na Horný Strážovský vodopád a na vyhliadku Medvedia skala.

Vápeč 955 m n. m.
Vrch Vápeč je výraznou dolomitovo-vápencovou dominantou Strážovských vrchov. Už z diaľky zaujme bralnatým vrcholom, strmo čnejúcim z mierne stúpajúcich zalesnených svahov. Z vrcholu ozdobeného okrem impozantného brala i dreveným krížom sa naskytá prekrásny kruhový výhľad, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších na Slovensku. Na Vápeč možno vystúpiť značkovanými turistickými chodníkmi z obcí Horná a Dolná Poruba. Navštíviť ho môžete celoročne.

Čierny vrch 997 m n. m.
Čierny vrch je štvrtý najvyšší vrch CHKO Strážovské vrchy. Jeho čiastočne zalesnený vrchol ponúka krásny výhľad na Inovec a končiare Malej Fatry a vyššie spomínaný Kľak. Vrchol zdobí aj oplotený drevený kríž a na niekoľkých miestach z neho vyčnievajú skalné bralá. Vedie sem niekoľko značených turistických trás. Najjednoduchšie sa naň dostanete z obce Kšinná či z Rudnianskej Lehoty.

Tip na jarnú turistiku? Morskie Oko
Kľak 1352 m n. m.
Mimoriadne obľúbený vrchol je súčasťou Lúčanskej Fatry, ktorá tvorí južnú časť pohoria Malá Fatra. Keďže má veľmi špecifický tvar, je poznať už z diaľky. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi. Samotný vrchol Kľak je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie a rozprestiera sa nad Fačkovským sedlom, obľúbeným lyžiarskym strediskom. Slovenský dvojkríž hore samozrejme nesmie chýbať.
Pod vrchom Kľak, jedným z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov Lúčanskej Malej Fatry, sa v nadmorskej výške 990 m n. m. nachádza 30 m vysoký Kľacký vodopád. Východiskom túry na Kľak môže byť Fačkovské sedlo, obec Fačkov alebo obec Vrícko. Priamo vo Fačkovskom sedle je veľké parkovisko, kde môžete zaparkovať auto.

Fačkovské sedlo
Fačkovské sedlo i lyžiarskym strediskom, v okolí parkoviska je viacero budov, ktoré ponúkajú služby pre návštevníkov a turistov. Trasa z Fačkovského sedla na Kľak vedie spočiatku cestičkou popri lúke. Môžete tu vidieť na celé sedlo, vrátane lyžiarskych vlekov a zjazdoviek. Cestou narazíte na prvú križovatku s názvom – Staré cesty a zahnete doľava. Na rázcestníku sa ešte dozviete, že na vrchol to je ešte 1 hodina a 40 minút, čo je relatívne presný odhad. Väčšina trasy už bude viesť lesom po lesnej cestičke.

Čičmany
Pri výstupe na Strážov je ideálne naplánovať si buď začiatok, alebo koniec trasy v obci Čičmany, ktorá je väčšine dobre známa svojou ľudovou architektúrou. Červená značka vás dovedie z dediny až na vrchol kopca, kam sa môžete dostať za približne dve hodiny. Čičmany sú známe typickými drevenými domami, ktoré sú ozdobené maľovanými ornamentmi. Navyše, v Čičmanoch sa nachádza aj niekoľko penziónov vhodných na ubytovanie.

Súľovské skaly
Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly je najkrajšou a návštevnícky najvyhľadávanejšou časťou Súľovských vrchov. Celá rezervácia je posiata zaujímavými skalnými útvarmi a k veľkým lákadlám Súľovských skál patrí zrúcanina Súľovského hradu, jaskyňa Šarkania diera a Hlbocký vodopád.
Náučný chodník Súľovskými skalami je najpopulárnejšou trasou v Súľovských vrchoch. Po celej dĺžke tohto okruhu sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Na trase sa nachádzajú zaujímavosti ako Gotická brána, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a samozrejme zrúcanina Súľovského hradu. Náučný chodník je priechodný oboma smermi, ale osobne sa mi trasa zdá krajšia smerom hore po zelenej z parkoviska pod skalami a zostup cez Lúku pod hradom. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa totiž nachádza na zelenej trase medzi parkoviskom a hradom a ich postupné odkrývanie spríjemňuje samotný výstup.
