Ako znížiť ekologickú stopu vlastným bývaním?
Globálne otepľovanie a znečistenie planéty ovplyvňujú naše životy čoraz viac. Vieš kto alebo čo ho spôsobuje? Existujú dva hlavné smery, ktoré sú vedecky podložené teóriami. Jeden tvrdí, že činnosť ľudstva spôsobuje globálne otepľovanie, druhý, že otepľovanie je dané silnejšou aktivitou slnka a ďalšími väzbami, ktoré sa dejú nezávisle od ľudskej činnosti. Pri znečistení planéty to však máme oveľa jednoduchšie. Vieme, že ho naozaj spôsobujeme my ľudia. Či už globálne otepľovanie spôsobuje človek alebo nie, udržateľný či bezodpadový životný štýl ľudí bude pre planétu Zem určite vítaný. Pretože v konečnom dôsledku bez ohľadu na to ktokoľvek za to môže, individuálne ovplyvniť to môže každý z nás.
Obsah článku
Lokalizácia potravín
Na prvom mieste v našej ekologickej stope je spotreba zdrojov, produkcia emisií a znečistenie. Ale poďme po poriadku. Záhrada tvorila kedysi okolie domu a pokrývala takmer všetky potravinové nároky. Dnes je situácia iná. Záhrady sa už nevyužívaju primárne na pestovanie plodín, a to spôsobilo, že ak chce človek v takomto dome prežiť, je logicky odkázaný na zásielku potravín z územia mimo svojho pozemku. Dodanie potravín do domov ľudí roztáča nekončiacu špirálu spotreby zdrojov a produkcie emisií. Ľudia nekonzumujú potraviny zo svojho blízkeho okolia. To znamená, že je nevyhnutné postaviť závody na výrobu umelých hnojív, rozmetadiel umelých hnojív, traktorov, kombajnov, mnoho obchodov, parkovísk, ciest k obchodom, mnoho cementární a oceliarní, ktoré vyrobia cement a oceľ, z ktorých sa všetky tieto budovy postavia.
Toto je skutočne len nepatrný opis enormných väzieb potravinových požiadaviek domov, ktoré nevyužívajú vlastné potravinové záhrady. Ako vidíš, práve v tejto oblasti môžeme najvýraznejšie redukovať našu energetickú stopu. Mäso z vlastnej sliepky chovanej potravinovými zvyškami a odpadom z vlastnej kuchyne má výrazne nižšiu ekologickú stopu ako zelenina vegána, ktorá bola pestovaná intenzívnym poľnohospodárstvom a bola dopravená zo vzdialenejšieho mesta či štátu. Ak človek nemá možnosť pestovať vlastné potraviny, ekologicky najpriaznivejšou možnosťou v poradí je podpora lokálnych farmárov.

Sebarealizácia
Oblasť dopravy do zamestnania predstavuje tretiu najväčšiu zložku našej ekologickej stopy. Ak by sme pracovali vo vlastnej záhrade, v dielni, ateliéri či v obchode, ktorý je aj súčasťou nášho obydlia, míňali by sme minimum času, peňazí a energie na presun do zamestnania. Čím ďalej zamestnanie máme, tým sa zväčšuje čas potrebný na presun a spotreba energie. Ak sa pracovne realizujeme v blízkosti svojho domova a bývame v nezateplenom dome, sme ekologickejší ako človek, ktorý denne dochádza do práce elektromobilom desiatky kilometrov zo svojho pasívneho domu.

Veľkosť obydlia
Dôležitejšie ako to, koľko priestoru obývame, je, aký priestor obývame. Ak bývam sám vo veľkom nevyužitom nulovom dome, devastujem našu planétu viac, ako ľudia bývajúci spoločne v malom nezateplenom dome, ktorí ho však plnohodnotne využívajú. Často sa stretávame s tým, že dôchodci bývajú vo veľkom dome, ktorý nedokážu využívať, čo je podobné, ako keby človek používal na osobnú prepravu kamión či tank. Rozumným a etickým využívaním priestoru, ktorý skutočne potrebujeme obývať, dokážeme znížiť svoju ekologickú stopu. Výmenou veľkého domu, keď z neho odídu deti, za menší, ušetríme planétu viac, ako keby sme tento veľký dom zateplili, vymenili okná a použili solárny systém či tepelné čerpadlo.

Zvyky v užívaní domu
Dôležité sú aj zvyky, podľa ktorých žijeme v našich domoch. Maličkosti robia veľké veci. Presunutím chladničky s mrazničkou z teplej kuchyne do chladnej komory dokážeme znížiť jej spotrebu takmer o polovicu. Krátkym sprchovaním s úspornou hlavicou dokážeme znížiť spotrebu vody a energií až o 90%, pričom úsporná sprchová hlavica sa dá vyrobiť z bežnej hlavice napr. zalepením dvoch tretín dierok v sprche sekundovým lepidlom. Ak začneme využívať pešiu chôdzu po schodoch namiesto jazdy výťahom, nielenže urobíme niečo pre svoje telo, ale ak denne vyšliapeme napríklad štyri poschodia, môžeme ušetriť tisíce kWh elektrickej energie a zmenšiť svoju uhlíkovú stopu o stovky kilogramov ročne.

Stavebno-konštrukčné riešenie obydlia
Zateplenie domu, výmena okien či stavba nového pasívneho domu z prírodných materiálov prispejú k zmierneniu negatívnych vplyvov nášho bývania na prírodu. Nezabúdajme však na to, že izolačné materiály a činové úsporné technológie sa musia najskôr vyrobiť, pričom ich výroba skonzumuje obrovské množstvo zdrojov a vyprodukuje veľa emisií. Výmena funkčného starého kotla za tepelné čerpadlo preto nemusí vždy predstavovať ekologický prínos.
Prvé štyri oblasti znižovania ekologickej stopy sú veľmi ľahko realizovateľné. Zmena nášho jedálničeka, práca bližšie k bydlisku či premiestenie starej chladničky. Netreba nič nové vyrobiť ani kúpiť. To je výborné pre planétu, avšak nie pre konzum, ekonomiku, HDP. Dnes sa, preto nepodporujú skutočne ekologicky žijúci ľudia, napríklad nižšími daňami. Naopak, vyššími daňami a cenami sa vyzbierajú peniaze, ktorými sa dotujú „ekoriešenia“.

Ako žiješ? Si súčasťou problému alebo riešenia?
Nemusíme pritom odísť do jaskyne ani zavrhnúť všetko pohodlie a technické výdobytky. Jednoduchá zmena návykov v našom bývaní neovplyvní náš rozpočet ani pohodlie, fatálne však ovplyvní dosah nášho života na prírodu. Naším skutočným domovom nie je náš byt, dom či mesto, dokonca ani krajina, ale naše telo. Je to jediné miesto, kde budeme my, naša „duša“ a myseľ, neustále žiť, pokiaľ budeme chodiť po tejto zemi. Dosiahnutie udržateľnosti preto nie je možné agresívnymi príkazmi a zákazmi, ale iba jednoduchou podporou prirodzenosti žitia každého jedinca. Podporou a spoluprácou namiesto súperenia a agresie sa náš strach, zhon, nešťastie a konzum zmenia na pokoj, radosť z tvorivého života, šťastie a v konečnom dôsledku aj na udržateľný život. Všetko sa začína a končí v mojom JA.

Článok vznikol v spolupráci so Stanislavom Števom. Po obhájení dizertačnej práce (v r. 2010 na FEI STU v BA v oblasti inteligencie budov) sústredil svoj výskum na oblasť udržateľného spôsobu života. Na svojom 8 hektárovom statku skúma už viac ako 10 rokov všetky väzby ľudského života, najmä ľudských stavieb, na planétu Zem. Popri revitalizácii pôdy a chovu koní, vlastnoručne postavil svoj nízko-nákladový, udržateľný dom (od vodovodnej šachty až po komín). Na vlastnej koži tak skúma a v praxi aplikuje výsledky a dôsledky svojho výskumu – overuje ich správnosť a realizovateľnosť. Keďže tento výskum nie je odtrhnutý od reality, prináša nové, neoceniteľné poznatky, ktoré tvoria víziu udržateľnosti stavieb do budúcnosti.
