Ako sa zbaliť na vysokohorskú túru? Toto je zoznam najdôležitejších vecí
Zbaliť sa na túru, je tak trochu umenie. Nič si nezabudnúť a zároveň nenosiť nič navyše, aby ste po pár hodinách kráčania nemali chuť hodiť svoj batoh do rokliny. Môže sa to zdať veľmi jednoduché, ale správne zbalené veci vám v lete a aj v zime zabezpečia komfort v akomkoľvek počasí. Predtým, ako sa vydáte na svoju najbližšiu túru, prejdite si tento zoznam. Samozrejme prispôsobte si ho podľa ročného obdobia, počasia, aj cieľa vašej cesty.

Obsah článku
Ako vybrať správny batoh?
Začnime batohom. Na jednodňové túry je vhodný batoh s obsahom približne 30 litrov. Ak si ten svoj idete ešte len kupovať, mne osobne sa osvedčil ruksak, ktorý sa dá zipsom otvoriť aj po celej dĺžke. To znamená, že sa do neho dostanete nie len zvrchu, ale aj zo spodnej a bočnej strany. Celý obsah k dispozícií bez toho, aby ste si urobili v ruksaku chaos hneď na začiatku túry.
Záleží samozrejme, na čo všetko plánujete ruksak využívať. Ten môj využívam aj na skialp – čiže zimnú turistiku na lyžiach a niekedy naň potrebujem uchopiť aj lyže. Ďalej je veľmi praktické mať otvor na hadičku a priestor na camel bag, ktorý vám počas kráčania ušetrí čas aj energiu pri zastavovaní, vyberaní fľaše z vaku a pití.

Čo na seba?
Spodná vrstva
Ak sa dobre cítite v bavlnených veciach, na túru nie sú správnou voľbou. Potom, ako vystúpate prvých pár sto metrov a trochu sa spotíte, bavlna ostane mokrá, nepríjemná a bude vás chladiť. To isté platí pre ponožky. Najlepšou spodnou vrstvou sú veci z merino vlny, ktoré aj v prípade, že sú mokré, stále dokážu hriať a znižujú pocit chladu.
Osobne sa mi veľmi osvedčili veci od nórskej značky Brynje of Norway. Na pohľad vyzerajú, že nemôže mať nič spoločné s funkčným oblečením, skôr s oblečením na technopárty. Každopádne fungujú perfektne, preto sa v Brynje tričku začína každá moja túra, v zime aj v lete. Jej zázračná schopnosť je v tom, že efektívne odvádza vlhkosť a polypropylénová sieťovina, z ktorého je vyrobená, stále príjemne hreje.

Vrchná vrstva
Výber vrchnej vrstvy samozrejme záleží od počasia a ročného obdobia. V lete môže byť merino tričko to jediné, v čom sa túra začína. Samozrejme mám vždy po ruke mikinu, alebo merino s dlhým rukávom. V mojom ruksaku sa vždy nachádza veľmi praktická primaloftová vesta a aj primaloftová bunda. Ak ide o zimnú túru, pribaľujem aj ľahko skladateľnú páperovú bundu, ktorú obliekam až na vrchole, ako zateplenie. Páperie totiž nie je úplne ideálne na pohyb, pretože rýchlo vlhne a dlho schne, takže pri pohybe využívam veci z umelého vlákna.
Čo sa týka spodnej časti, osobne sa mi najlepšie kráča v športových legínach. V žiadnych iných turistických nohaviciach sa tak dobre nehýbe a to nám môžu chlapi naozaj ticho závidieť. Existujú aj zateplené verzie na zimu, prípadne s protiveternou membránou, ktoré sú vhodné na zimnú turistiku. V prípade dažďa na ne veľmi ľahko natiahnete nepremokavú vrstvu a ide sa ďalej.
Aké sú vhodné topánky na túru
Nie nie, conversky nie sú vhodná obuv na vysokohorskú túru. Bohužiaľ ani tie vysoké neobstoja. Turistická obuv by mala spĺňať niekoľko predpokladov. Ochrániť váš členok pred zlým našľapnutím na nerovnom povrchu. To znamená, že by mala siahať nad členok. Topánka má byť pevná, nemalo by sa v nej šmýkať ani na mokrom povrchu a ideálne, keby bola s nepremokavou memránou.
Úplne najdôležitejšie je neísť na ťažkú túru v nových topánkach. Skúšanie topánky za päť minút v obchode verzus osem hodinový pochod v ťažkom teréne, nie je to isté. Preto treba topánky rozchodiť na ľahkých túrach, aby ste prípadné otlaky mali zahojené skôr, ako sa vydáte do vysokých hôr.

Čo zbaliť do batohu?
Napriek tomu, že chodím na túry veľmi často, od jednodňových po týždenné treky, z pravidla sa balím na poslednú chvíľu a v chvate všetko hádžem do ruksaku. Pri tomto spôsobe života je teda praktické mať zoznam, podľa ktorého sa pri balení riadim. Môj osobný zoznam je nasledovný (váš si samozrejme prispôsobte):
- 2 náhradné merino tričká s krátkym aj dlhým rukávom
- mikinu
- primaloftovú vestu – neviem či som niečo ocenila na túre viac, ako primaloftovú vestu, či už išlo o letnú alebo zimnú turistiku
- tenká primaloftová vetrovka – je ľahkou súčasťou vášho batohu a nezaberie veľa miesta. A aj keď je v dolinách 30°C, na tatranských kopcoch sa vám vždy môže zísť
- nepremokavú a neprefúkavú vrstvu
- pončo alebo pršiplášť
- nepremokavý obal na ruksak – ak nie je jeho súčasťou
- nepromokavé nohavice – najlepšie také, ktoré viete obliecť aj cez topánky, alebo ktoré sa dajú rozipsovať po celej dĺžke
- náhradná športová podprsenka
- náhradné ponožky – nie hocijaké. Do turistických topánok potrebujete hrubšie ponožky aj v lete a opäť určite oceníte merino materiál
V zime aj v lete u mňa v batohu nechýbajú:
- rukavice – áno tenké rukavice nosím vždy aj v lete, lebo aj počas najteplejších letných dní môže teplota nad 2 000 m.n.m. veľmi rýchlo klesnúť pod menej ako 10 stupňov a v kombinácií s nepríjemným vetrom, môže podstatne zvýšiť pohodlie
- čiapka, alebo čelenka – opäť ich mám pribalené aj počas letných mesiacov a už neraz som za ne ďakovala a ľudia mi ich závideli aj v strede augusta

Okrem oblečenia budete potrebovať:
- telefón a foťák – buď obe v jednom, alebo samostatne (dobrá rada nad zlato – stiahnite si offline mapy do mobilu)
- nabíjačka – ak máte po ceste chatu, inak vám naozaj bude na nič 😀
- powerbanka
- peniaze a doklady – nie celé tučné peňaženky s vernostnými kartami do najobľúbenejších obchodov
- krém na opaľovanie – ja nosím ochranný faktor 50, keďže slnko v horách je oveľa silnejšie a najmä v zime môže spôsobiť naozaj vtipné opálenia tváre
- slnečné okuliare
- malú lekárničku – tu by som to naozaj nepreháňala a neťahala celú autolekárničku, ale základné tabletky proti bolesti, niečo na bolesť hrdla a obväz, prípadne náplaste na otlaky
- čelovka, alebo iný zdroj svetla
- turistické palice – turistické palice sú v exponovaných terénoch úplne zbytočne a skôr na ťarchu, ako na pomoc. Hodia sa na dlhšie a rovinatejšie túry
Jedlo a pitie
Jedlo a pitie balím vždy podľa toho, či sa na trase nachádza vysokohorská chata, alebo je naša celodenná túra bez kontaktu s civilizáciou. Každopádne, dostatok vody je základ. Vždy treba mať pri sebe neustále rýchly zdroj energie v podobe niečo sladkého a pre hladošov aj nejaké jedlo.
- voda – či už vo fľaši, alebo camel bagu. V zime pri camel bagu nezabudnite na to, že trubka veľmi rýchlo zamrzne a vy sa k svojej vode nedostanete (true story 😀 )
- magnézium a iontové nápoje – dodajú vám druhý dych vo vašich najťažších okamihoch
- cukor – v akejkoľvek podobne sladkostí, čokolády, banánov – pri náhlej únave pomôže opäť nakopnúť
Dôležité je pripomenúť, že čokoľvek si so sebou do prírody prinesiete je potrebné si aj odniesť. To je asi každému jasné, preto je dobré si pribaliť aj niečo na odpad, ktorý si so sebou pekne zoberiete domov.

Čo ešte nezabudnúť?
Poistenie! To je niečo, čo nebalíte do kufra, ani si neobliekate a môžete ľahko zabudnúť. Preto to vždy vybavím na celý rok. Existuje množstvo poistení do hôr a určite jedno z nich ponúka aj vaša zdravotná poisťovňa. Ak ste však pravidelným návštevníkom hôr, či už slovenských, alebo aj v zahraničí, oplatí sa členstvo v Alpenverein. Platí na celom svete a aj v našich horách. Pokrýva záchranné aj pátracie akcie, spolu s poistením liečebných nákladov a poistenie spoluzodpovednosti. Okrem toho uzatvorením členstva získavate zľavy a prednosť na ubytovanie v niektorých horských chatách v Rakúsku aj na Slovensku.