Ako a prečo sa zvieratá sťahujú z jednej zoo do druhej? Kto sa o ne stará, ak ochorejú?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko druhov zvierat existuje vo voľnej prírode? Na niečo také ľudstvo zrejme nikdy nespozná odpoveď. Už však s určitosťou môžeme tvrdiť, že ľudstvo pozná väčšinu živočíšnej ríše na Zemi. Koľko druhov zvierat žije v bratislavskej zoologickej záhrade? Ako prebieha ich výmena z jedného konca sveta na druhý a kto sa stará o jedincov ak ochorejú? Na otázky odpovedala pani Silvia Pirošková, vedúca zoologička zoologickej záhrady v Bratislave.
Bratislavská zoologická záhrada sa stará približne o tisíc jedincov zo 184 druhov zvierat. Pribudli nejaké v roku 2020?
Tento rok sme plánovali doviezť dvoch nosorožcov, samice. K našej starej resp. pôvodnej samici nám to odporučil náš koordinátor chovu. Napokon sme kvôli situácii s koronavírusom realizovali len jeden prevoz, druhý transport je naplánovaný na jar 2021. Jedna samica je z poľskej zoologickej záhrady Poznaň a druhá z britskej zoo Kessingland.
Ďalšími živočíšnymi druhmi, ktoré mali tento rok obohatiť bratislavskú zoologickú záhradu sú kulany turkménske a adaxy núbijské. Malo ísť o doplnenie stáda samicami, avšak aj tieto z titulu koronakrízy dorazia do zoo až budúci rok.

Ako funguje výmena zvierat medzi jednotlivými zoologickými záhradami?
Zoologické záhrady si vymieňajú zvieratá. Samotné zvieratá sú v tomto prípade rozdelené na dve kategórie – zvieratá, ktoré sú v programoch (európske záchranné programy pre ohrozené druhy) a zvieratá, ktoré nie sú v týchto programoch. Druhý spomínaný variant umožňuje zoologickým záhradám z Európy výmenu jednotlivých druhov zvierat za dohodnutých podmienok. Pri „programových“ zvieratách určuje podmienky presunu koordinátor chovu týchto druhov.
Pre každý druh je určený európsky koordinátor chovu, ktorý robí demografické a genetické analýzy a zoologickým záhradám určuje, ktorý jedinec poputuje do ktorej zoo. Úlohou je zabezpečiť dobrú genetickú stabilitu populácie, aby sa zvieratá v dostatočnom množstve rozmnožovali a boli životaschopné.

Je presun zvierat medzi jednotlivými zoo stresujúci?
Presuny sa v podstate robia kedykoľvek. Extrémne mrazy alebo extrémne teplá však tieto presuny blokujú. Každé zviera, ktoré odchádza zo svojej materskej zoo a prichádza do nového prostredia si musí zvyknúť na nové podmienky, nových chovateľov, iný režim a do istej miery to môže byť určitá forma stresu.
Na druhej strane takéto zviera väčšinou odchádza za reprodukciou, takže na novom mieste má partnera alebo nové stádo a pre zviera je to obrovská výzva po mentálnej stránke – môže sa začleniť, reprodukovať, starať sa o mláďatá.
Ak chcem pracovať v zoo ako ošetrovateľ, aké vzdelanie potrebujem?
Preferujeme záujemcov, ktorí majú vzdelanie odborného charakteru. Či už je to stredná poľnohospodárska škola alebo stredná veterinárna škola, dokonca aj v Nitre na Univerzite SPU majú odbor špeciálne chovateľstvo – pre ľudí, ktorých už pripravujú priamo na spomínané pozície do zoo – chovateľ alebo zoológ. Prírodovedné vzdelanie nie je podmienku práce v zoo vo všeobecnosti. Iba na odborných pozíciách.
Človek bez spomínaných vedomostí nemôže ísť robiť do zoo. Vedomosti sú v tejto oblasti mimoriadne podstatné. Ľudia, ktorí prídu pracovať do zoo sa samozrejme počas praxe učia nové veci, ktoré sa nedozvedia v škole, ale my si nemôžeme dovoliť zobrať k zvieratám človeka, ktorý nemá nejaké biologické vedomosti, ale aj vedomosti ohľadom veterinárnej starostlivosti.
Chovateľ totiž nie je len „kŕmič“ alebo „čistič exkrementov“ zvieraťa. Musí mať odborné vedomosti aj z etológie, aby vedel zvieratá odsledovať a aby dokázal zoológovi zreferovať, čo všetko sa v chovnej skupine deje.

Ak má zviera nejaký problém alebo je choré, chodí k nemu v bratislavskej zoo lekár?
Kľúčový je samotný chovateľ, ktorý musí odsledovať správanie zvieraťa alebo prejavy na koži, na pohybovom aparáte. Informuje svojho nadriadeného zoológa, ktorý kontaktuje veterinárneho lekára a ide sa riešiť konkrétny problém.
Zoologické záhrady majú svojich špeciálnych veterinárov externistov, ktorí k zvieratám prichádzajú individuálne. Takýmto spôsobom fungujú všetky slovenské a české zoologické záhrady.
Článok vznikol v spolupráci so ZOO Bratislava. Ak sa vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť TU.