Zvieratám sa v slovenských Zoo darí. Počas korony pribudli vzácne druhy
Zoo na Slovensku boli takmer dva mesiace zatvorené v rámci preventívno-karanténnych opatrení pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu. To však nebránilo príchodu nových zaujímavých zvieratiek. Prečítajte si náš Zoo newsfilter venovaný všetkým milovníkom zvierat.
Novinky v Národnej Zoo Bojnice
Zoologická záhrada v Bojniciach zažila mimoriadne zaujímavé obdobie od začiatku roka. K obyvateľom Národnej zoo sa pridal vo februári Faraj – samec antilopy vranej, ktorý sa narodil rodičom Ebenovi a Faye. Vzácne je to preto, lebo antilopa vraná je chovaná približne v 35 európskych zoo a na rozdiel od iných druhov antilop je v zoologických záhradách chovaná len veľmi zriedka.

Zoo v Bojniciach takisto získala nového, mladého samca z nemeckej Zoo Drážďany menom Aiguo. Od roku 2011 ako jediná Zoo na Slovensku chová takina zlatého len Národná zoo Bojnice. Jeho chovom sa zaradila medzi sedem európskych zoologických záhrad, ktoré tento vzácny poddruh takina chovajú. Vo februári sa potom ešte narodila aj samica antilopy bongo, dostala meno Kamala. S chovom tohto chúlostivého druhu antilopy začala bojnická zoo v roku 1995. Dnes žije viac jedincov tejto vzácnej antilopy v zoologických záhradách ako vo voľnej prírode.

Samica antilopy bongo (Tragelaphus eurycerus) Kamala sa narodila 16.2.2020.

V prvom polroku potom do Bojníc pricestovali z dvoch anglických zoo noví obyvatelia. Prvou je samica supa bielohlavého (Gyps fulvus), ktorého najnápadnejším znakom je dlhý biely krk chovajú v Bojniciach od začiatku 60. rokov. Dožívať sa môže až 50 rokov.

Ďalšími novými prírastkami Zoo zo zahraničných zoologických záhrad sú pásavec štetinový, krakľa belasá, vzácny druh papagája lori fialovolíci a tiež vzácny druh ohrozenej africkej antilopy bongo.

Novinky v Zoo Bratislava
Zoo v Bratislave malá bohaté obdobie na prírastky nových druhov. Teší sa z malých prírastkov aj u takých druhov, ktoré nemali mláďatá niekoľko rokov. Na jar sa v Bratislave narodili dve mláďatká nandu pampového (veľký nelietavý pštrosovitý vták), ktorého zaujímavosťou je, že na vajciach sedí výhradne samec a dokáže pritom vydržať až 2 mesiace bez vody a potravy. Samec sa pári s viacerými samicami.

Bratislava má tiež 5 mláďatiek plameniakov ružových. Plameniaky sú známe aj tým, že sú schopné udržiavať polovicu tela v stave odpočinku a druhú v stave bdenia.

Nové mláďatko má aj zubria rodinka. Matkou je samica Princezná a otcom samec Cvajan. Zubor európsky je najväčší suchozemský cicavec a voľne žijúci prežúvavec Európy.
V Bratislave sa v júni potešili aj novej samičke ťavy, dostala meno Luna.

Nové mláďa má aj kulan turkménsky. Kulany sú ázijské divé somáre. Na ich tele môžeme pozorovať niekoľko „primitívnych“ znakov, teda takých, ktoré sa nachádzali už u ich predkov a ktoré zdieľajú aj s koňmi Przewalskými a inými divými koňovitými druhmi.

Po neuveriteľných 26 rokoch sa v Bratislave narodilo mláďa mačiaka Brazzovho. Pohlavie zatiaľ nebolo možné určiť. Na svet ho priviedla samica Ginger, ktorá vytvorila nový pár so samcom Luisom. Mačiak Brazzov je zaujímavý najmä vďaka svojej bielej briadke, ktorá mu dodáva vzhľad fúzatého dedka.

Samica lamy krotkej sa narodila posledný májový deň. Otcom je chovný samec Bogyó a matkou samica Allegra. Lamy sú blízke príbuzné tiav. Žijú v háremových skupinách (do 20 jedincov), kde má dominantnú pozíciu samec.

Koncom mája pribudli v bratislavskej Zoo aj mláďatká surikát vlnkavých. Surikaty majú dlhý chvostík, ktorý slúži ako podpera pri stoji. Čierne kruhy okolo očí fungujú ako slnečné okuliare a pohlcujú slnečné svetlo.

V máji sa narodili aj dvojičky lemura katu, matkou je samica Kasija. Pohlavie mláďatiek ešte nie sú známe, keďže mláďatká sú stále pri svojej matke, ktorá ich nosí na chrbte alebo na bruchu.

Na jar prišli na svet aj mláďa samčeka lamy alpaky, antilopa dikdik, šesť mláďať chochlačky (potápavej kačice) a jeleň európsky.