Nájdeš nás aj na:

ZOO

Výstava majetku a ilustrácií Joy Adamson

Výstava majetku a ilustrácií Joy Adamson

Joy Adamsonová, vlastným menom Friederika Viktória Gessnerová, bola spisovateľka, maliarka, ale predovšetkým veľká ochrankyňa zvierat v Afrike. Bezpochyby najviac sa však Joy Adamsonová preslávila ako autorka knihy Príbeh levice Elsy (v anglickom origináli Born Free), ktorá sa stala bestsellerom. Kniha prvýkrát vyšla v roku 1960, od tej doby sa predali milióny jej výtlačkov a bola preložená do 25 jazykov. V roku 1977 bol Joy Adamsonovej udelený rakúsky čestný odznak za vedu a umenie.

Safari park Dvůr Králové si pripomína 110 rokov od narodenia Joy Adamsonovej, výstavou o jej živote. Kde inde ako v priestore pavilónu šeliem záujemcom predstaví osobné predmety známej ochranárky prírody, spisovateľky a maliarky a na ôsmich paneloch priblíži jej život. Priestor dostanú aj unikátne ilustrácie rastlín alebo portréty jednotlivých etník, s ktorými sa v Afrike táto rodáčka z Opavy stretla.

„Väčšina ľudí si v súvislosti s Joy Adamsonovou predstaví levicu Elsu alebo gepardicu Pippu. My sme sa rozhodli pripomenúť, že pani Joy bola oveľa všestrannejšia osobnosť, navyše s koreňmi v dnešnej Českej republike, “vysvetľuje riaditeľ Safari park Dvůr Králové Přemysl Rabas. Od narodenia prírodovedkyne, ktorá zasvätila svoj život ochrane africkej prírody, uplynulo v januári 110 rokov a štyri desaťročia uplynuli od dňa, kedy bola Joy Adamsonová v prírodnej rezervácii Shaba zavraždená.

Výstavu Safari park Dvůr Králové pripravil spolu so Zuzanou Beranovou, ktorá je autorkou životopisu o Joy Adamsonovej. Na prvý pohľad na výstave zaujmú večerné šaty zlatej farby z obchodného domu Harvey Nichols. “Šaty som získala od priateľov Joy Adamsonovej z Nairobi. Uschovala si ich u nich spolu s ďalšou mestskou garderóbou a vybavením. Mala oprávnené obavy, že by v jej sídlach v rezerváciách mohli tieto veci prísť k úhone. Kedykoľvek mala potom akciu v Nairobi alebo kdekoľvek inde po svete, stavila sa u priateľov a mohla vyraziť. Už štýl  jej modelov dokazuje, že Joy Adamsonová bola skutočná dáma, ” približuje Zuzana Beranová.

Šaty doplňuje precízne vedený denník o výdavkoch aj ďalších bežných udalostiach, skicár a ďalšie osobné predmety. Tie dopĺňajú výtlačky kníh Joy Adamsonovej, dobové propagačné materiály k filmu Volanie divočiny a tiež niekoľko nádherných ilustrácií prírody aj ľudí. Medzi rokmi 1938 a 1943 Joy dokončila na 700 botanických kresieb a malieb, z ktorých bolo veľa použitých ako ilustrácie celkom siedmich kníh.

Zdroj: Safari park Dvůr Králové 

Aj v druhej ilustrátorskej disciplíne – portrétu – sa Joy Adamsonová stala mimoriadnou. Postupne namaľovala na zákazku britskej koloniálnej vlády 600 portrétov Keňanov najrôznejších etník. Počas portrétovaniu navyše Keňanov tiež spovedala a na základe ich výpovedí napísala etnografickú knihu. Portréty Joy Adamsonovej sa následne stali základom stálej expozície kenského národného múzea v Nairobi a časť ich zdobí aj prezidentské sídlo.

Výstava je k videniu denne, priamo v pasáži pavilóne šeliem v klasickej časti safari parku. V tesnom susedstve gepardov a leopardov toľko typických pre prácu Joy Adamsonovej. Výstavu ľudia môžu navšítviť zadarmo po celej otváracej doby safari parku.

Joy a Elsa

Stretnutiu a mimoriadnemu priateľstvu s Elsou napomohol Joyin tretí manžel, George Adamson, ktorý pracoval ako strážca zvierat. Práve on v roku 1956 priniesol Joy malé levíča, pretože predtým v sebaobrane musel zabiť jeho rozzúrenú matku. Adamsonovci levíča pomenovali Elsa a rozhodli sa, že ho vychovajú a potom vrátia späť do divočiny. Mimovoľne sa tak stali priekopníkmi dnes už rešpektovaného vrátenia zvierat žijúcich v ľudskej starostlivosti späť do voľnej prírody. Snaženie Adamsonových bolo úspešné. Elsa sa spárila s divokým levom a priviedla na svet levíčatá, krátko potom však zomrela na napadnutie parazitom. Adamsonovci sa potom postarali o jej levíčatá a vypustili ich v národnom parku Serengeti v Tanzánii.

Zdroj: Flickr Joy Adamson a Elsa

Joy Adamsonová pritom vracala do divokej prírody nielen levy. Podobným spôsobom pracovala s geparďou samicou Pippou a leoparďou samicou Penny. Aj o týchto experimentoch napísala knihy. Vďaka svojej práci s africkými šelmami Adamsonovci predviedli, že človek môže nadviazať vzťah s nebezpečnými zvieratami, a ukázali, že levy sú individuálne zvieratá s rozmanitými charaktermi a emóciami.

Zdroj: Flickr Joy Adamson a Pippa

Vplyv Adamsonových je zreteľný dodnes. Stali sa doslova prvými ochranárskymi superhviezdami a aj vďaka nim sa do Afriky začalo jazdiť na lovy bez zbraní. Joy pritom výťažky z predaja svojich kníh aj filmových práv venovala späť na ochranu prírody. V Keni jej veľkorysá podpora prispela k založeniu ôsmich národných parkov a rezervácií. Značné prostriedky venovala aj na boj proti pytliakom aj na environmentálnu výchovu mladých Keňanov.

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Dvůr Králové, ak sa Vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť tu.

Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Spoznaj krásy Slovenska

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie17 hodín dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb2 dni dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV2 dni dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW3 dni dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW7 dní dozadu
Novinky zo zoo: oslava svetového dňa zvierat https://t.co/FDZZFwkrvk1 týždeň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie – Björnson Tree Houses https://t.co/Vu3tdLTbug1 týždeň dozadu
Tip na silvestra a zimu 2021- Chaty Rozprávkovo https://t.co/7049RtZvR52 týždne dozadu
Uprostred nedotknutej prírody Oravy objavíte život na farme v Oravskom háji https://t.co/nwsGgHHl8l #inšpirácie2 týždne dozadu
Dokonalé miesto pre celú rodinu v každom ročnom období? Taký je nový rezort v Demänovej https://t.co/6GEEkFETuI #inšpirácie3 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore