Nájdeš nás aj na:

Inšpirácie

Všade dobre, DOMA NAJ! Spustili sme web Domolenky.sk. Ako a prečo vznikol?

Všade dobre, DOMA NAJ! Spustili sme web Domolenky.sk. Ako a prečo vznikol?

Hoci my “Pelikánci” milujeme lietať po svete, aj tak sa vždy radi vraciame do nášho rodného hniezda – na Slovensko, a objavujeme jeho viac, či menej známe zákutia. Nový portál o našej milovanej domovine – DOMOLENKY, sme mali s kolegami v našich to-do listoch už dlhšiu dobu. Chodili sme okolo nich, stále sme niečo plánovali, a vymýšľali, až dostali zelenú, a uzreli svetlo sveta...

O tom, prečo prišli DOMOLENKY sme vyspovedali našu kolegyňu, projektovú manažérku, Mirku Grajciarovú, ktorá má ako veľká turistka Slovensko síce prechodené krížom-krážom, ale aj tak tu neustále objavuje nové chodníčky a zaujímavé miesta. A presne tieto inšpirácie budete postupne nachádzať na tomto webe.

Kedy vznikol nápad založiť portál DOMOLENKY? Bolo to počas korony?

Nápad s Domolenkami je v šuflíku dobrých nápadov odložený už dlhšie. Mali sme veľa obsahu o domácich pobytoch, ponúk ubytovania a zážitkov a preto sme sa rozhodli pre ne vytvoriť samostatné miesto – web, kam ľudia budú chodiť za inšpiráciami, ale aj zaujímavými príbehmi o miestach a ľuďoch. Nie je to sezónny projekt, ani ho nestvorila korona, len konečne dozrel jeho čas a my sa veľmi tešíme, ako bude portál rásť a to aj vďaka čitateľom. 

Naším cieľom je na jednom mieste prinášať tipy na výlety, túry, pobyty pri vode, zaujímavosti o kultúre, mestách a miestach, ktoré sa oplatí navštíviť o tipoch, kde prespať. Budeme sa rozprávať so zaujímavými ľuďmi, ktorí robia pre Slovensko niečo užitočné a pravidelne vás informovať o novinkách, ktoré sa týkajú cestovania, podujatí, alebo zaujímavých projektov, ktoré pripravujú šikovní ľudia. Čakajú vás reportáže, itineráre, aj zaujímavé súťaže.

Výstup na Rysy

Budú DOMOLENKY aj o horách a netradičných miestach?

Každý týždeň budeme prinášať nové tipy ako stráviť víkend na Slovensku alebo jeho okolí, či už na horách, pri jazerách, aké podujatia nevynechať, kde sa ubytovať, aké nové miesta objaviť.

Nejde len o projekt na leto, ale počas všetkých ročných období. Budeme pripravovať tipy a kompletné itineráre na víkendové aj dlhšie výlety Slovenskom. Venovať sa budeme aj našim susedom a návštevám blízkeho okolia a miestam v Čechách, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a aj v Slovinsku.

Pre koho sú DOMOLENKY určené?

Chceme osloviť hlavne aktívnych ľudí, ktorých nebaví sedieť doma alebo chodiť stále na tie isté miesta.

Inšpiráciu u nás nájdu rodiny s deťmi aj zaneprázdnení ľudia, ktorí si chcú v mobile pozrieť “výcuc” toho naj. V neposlednom rade nás veľmi zaujímajú aj Slováci žijúci v zahraničí, pre ktorých máme pripravených viacero noviniek a veríme, že ich inšpirujeme stráviť dovolenku doma.

Sama si precestovala množstvo krajín, ktorá sa najviac podobá Slovensku?

Keď sa nad tým hlbšie zamyslím, na Slovensko sa mi nepodobá žiadna krajina. Každá je niečím iná a Slovensko je tak nádherné a špecifické a ťažko sa mi hľadajú podobnosti.

My Slováci si samozrejme radi pošomreme na všetko čo u nás nefunguje a čo sa dá zlepšiť, ale keď každý začne od seba, som si istá, že jedného dňa sa môže Slovensko stať vyhľadávanou turistickou destináciou a my si ho budeme ešte viac vážiť, objavovať a hľadať čo najudržateľnejší spôsob ako rozvíjať cestovný ruch citlivo k prírode a ohľaduplne k domácim aj turistom.

Viem, že miluješ hory a turistiku a tipujem, že aj preto miluješ dovolenku na Slovensku? 

Na dovolenku k moru som sa prvýkrát dostala, až keď som mala 19 rokov. Dovolenka pre mňa dovtedy, a teda vo veľkej väčšine prípadov aj potom, znamenala aktívny pobyt v horách a desiatky nachodených kilometrov za víkend. Môj ocino je rekreačný horolezec a tak sme každé prázdniny chodili do Tatier. To, že moji spolužiaci a rovesníci vtedy chodili s rodičmi k moru do Talianska, alebo Chorvátska mi prišlo veľmi exotické. Dokonca aj Senecké jazerá boli pre mňa neznámou a predstavovala som si pod pojmom “ideme na Senecké” niečo veľkolepé.

Som ale veľmi vďačná za to, že som si už od detstva vybudovala vzťah k horám a nádhernej slovenskej prírode. Zďaleka ale nemám pochodené všetko, čo je na mojom liste prianí. Tento rok nám dáva príležitosť uskutočniť dlho odkladané výlety po Slovensku. Či už sú to nepokorené štíty vo Vysokých alebo Západných Tatrách, Pieniny, úplný východ krajiny, napr. Medzilaborce a mnoho iných zaujímavých miest, o ktorých sme si stále hovorili, že na ne bude čas inokedy a uprednostňovali sme výlety do zahraničia. Ich čas konečne prišiel . 

Telgárt – Chmarošský viadukt

Aký typ dovolenkára uspokojí dovolenka na Slovensku?

Aktívneho turistu, oduševneného cyklistu, horolezcov, milovníkov múzeí ale aj dlhých nenáročných prechádzok, klasických kávičkárov, ktorí majú radi oddych na teraskách, vyhľadávačov zaujímavých podujatí, malých aj väčších festivalov, atrakcií pre deti vo vodných parkoch, zoo, lanových centrách.

Tých čo sa radi prechádzajú po mestách, aj tých, ktorí radi ležia a kúpu sa v jazerách. V zime lyžiarov, bežkárov a sánkarov. Seniorov, ktorí vyhľadávajú kúpeľné a ozdravovacie pobyty. Rada by som teda povedala, že každého, ale ak niekto hľadá palmy a kokosy v piesku, tak asi bude trošku sklamaný.

Kalvária v Banskej Štiavnici

Posledné roky rezonujú v médiach správy o vylesňovaní či o ochrane zvierat. Budú sa DOMOLENKY venovať aj tejto problematike?

Budeme sa rozprávať najmä s ľuďmi, ktorí sa týmto témam aktívne venujú, vyvracajú mýty a majú odkaz pre spoločnosť, ako sa v skutočnosti veci majú. Určite chceme otvárať témy, o ktorých je dôležité hovoriť, o udržateľnosti a ekológií, aj o problémoch, ktoré môžu byť spojené s cestovným ruchom, developermi na nesprávnych miestach, či novou zonáciou chránených území.

Pripravujeme tiež rozhovory s ľuďmi, ktorí robia pre Slovensko niečo hodnotné. Či už v oblasti hľadania správnej harmónie medzi ochranou prírody, obhospodárovania lesa, či udržateľného turizmu, ale aj v oblasti organizácie podujatí v regiónoch, rozvoja komunít, či so Slovákmi, ktorí uspeli vo svete. 

Samostatnou témou na DOMOLENKÁCH budú zoo, ktoré, tak ako mnoho iných odvetví a poskytovateľov služieb, majú za sebou extrémne náročné obdobie. Budeme sa snažiť dostať do povedomia ich prácu, novinky, možnosti podpory a pravidelne budeme informovať o nových prírastkoch.

Bojnice – Bojnický zámok

Okrem toho si budete môcť prečítať zaujímavé články o pozorovaní zvierat vo voľnej prírode alebo o lesnom internete. Pripravujeme tiež zaujímavé/atraktívne pobytové balíčky, ktorých súčasťou bude aj návšteva zoo.

Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Spoznaj krásy Slovenska

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica https://t.co/f8MgQxKo7k12 hodín dozadu
Národná zoo Bojnice chová jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta https://t.co/Hs23fbtLqJ2 dni dozadu
Boutique Hotel Pošta je najlepšie ubytovanie v Jasnej. Ak sem prídeš raz, budeš sa vracať vždy! https://t.co/w80dizowPX5 dní dozadu
Woodpark Valča: Dve jedinečné chaty s výhľadom na Malú Fatru https://t.co/Gg11cmsEwi6 dní dozadu
Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie1 týždeň dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb1 týždeň dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV1 týždeň dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW1 týždeň dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW2 týždne dozadu
Novinky zo zoo: oslava svetového dňa zvierat https://t.co/FDZZFwkrvk2 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore