Tip na výlet: Trenčiansky hrad a všetko, čo ste o ňom (možno) nevedeli
Trenčín je jedným z trochu najstarších miest na Slovensku, môže sa popýšiť krásnym historickým centrom a nádhernou prírodou v okolí. Dominantou týčiacou sa nad mestom je hrad na skale, ktorý má bohatú a zaujímavú minulosť. Prezradíme vám v tomto článku pikošky, ktoré ste možno netušili.
Trenčiansky hrad, má za sebou už takmer tisíc ročnú históriu, pred ním na tomto mieste však stálo mnou iných budov, napríklad kaplnka, dnes je kompletne zrekonštruovaný a prístupný verejnosti. Je jedným z najrozsiahlejších hradov v Európe. Tak ako aj mnoho hradov a zámkov na Slovensku ukrýva množstvo tajomstiev a zaujímavostí, a viaže sa k nemu veľa povestí. Tou asi najznámejšou je tá o studni lásky.
Legenda o studni lásky
Podľa jednej z najobľúbenejších slovenských povestí, mal studňu vykopať turecký šľachtic Omar, pre svoju lásku Fatimu, ktorú v zajatí držal hradný pán Štefan Zápoľský, aby ju týmto činom oslobodil a hrad sa stal nedobytný. Avšak s touto legendou tak celkom nesedia historické záznamy, podľa ktorých studňu vykopali miestni ľudia a hradná stráž. Dosahuje až 80 metrov, no na vodu nenarazili. Dnes sa v studni nachádza asi 12 metrová úroveň stečenej a dažďovej vody.
Toto miesto je obľúbeným cieľom mnohých zamilovaných, ktorí si pri nej sľubujú večnú lásku. Príbehu Omara a Fatimy je venovaná taktiež expozícia v neďalekej kaplnke.

Rímsky nápis na hradnej skale
Prítomnosť rímskych vojakov na územní dnešného Trenčína dokazuje nápis na skale s pred takmer 2000 rokov. Je jednou z najvýznamnejších epigrafických pamiatok v strednej Európe, ktorá sa zachovala na pôvodnom mieste. V texte sa spomína obec Laugarício, ktorá ležala na území dnešného Trenčína. Jeho znenie znie približne takto: „Na víťazstvo cisárov! Vojsko, ktoré leží v Laugaritiu, 855 vojakov II. légie. Vyhotoviť dal Marcus Valerius Maximianus, legát II. pomocnej légie.“

Hladomorňa
Juhovýchodnú baštu na trenčianskom hrade nazývanú aj „Kráľovská veža“ dal postaviť Žigmund Luxemburský ešte v 15. storočí. Mala pôvodne slúžiť ako vyhliadková veža. V neskoršom období začala slúžiť ako väzenie a hladomorňa a nesie názov Teufelsturm – čo v preklade znamená „diablova veža“. Od roku 2016 si tu môžu návštevníci pozrieť expozíciu mučiacich nástrojov a tí odvážnejší niektoré aj „vyskúšať“ na vlastnej koži. Nachádza sa tu napríklad mučiace koleso, dereš, rebrík či kladka.
Ponuka ubytovania v okolí
Trenčín a jeho okolie je bohaté na pamiatky i prírodné krásy, za návštevu stoja určite aj neďaleké Trenčianske Teplice a ich preslávené kúpele. Vybrali sme pre vás zaujímavé tipy na ubytovanie práve v tomto očarujúcom meste.
3*Villa Carpe Diem
Villa Carpe Diem*** sa nachádza v tichej lokalite, obklopená Strážovskými vrchmi, iba pár minút chôdze od kúpeľnej promenády a 15 minút chôdze od obľúbeného kúpaliska Zelená žaba. Vďaka jedinečnej polohe si môžete vychutnať pobyt v pokojnom prostredí a zároveň byť v blízkosti centra.Trenčianske Teplice sú jedny z najstarších a najnavštevovanejších kúpeľov na Slovensku. Je to najmä vďaka sírnej termálnej vode, ktorá vyviera z podzemia a výbornej polohe.

4* Panorama
Wellness hotel Panorama **** sa nachádza v jednom z najkrajších kúpeľných miest na Slovensku, v Trenčianskych Tepliciach. Kúpele patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Je to predovšetkým vďaka termálnej vode, ktorá sa pri liečbe neupravuje a romantickej polohe kúpeľov. V Trenčianskych Tepliciach a okolí sa nachádzajú rôzne miesta, ktoré stoja za návštevu, ako napríklad architektonický skvost, turecké kúpele Hammam, kúpalisko Zelená žaba, kúpeľný park s lesoparkom a umelým jazerom či Strážovské vrchy, ktoré kúpele obklopujú.
