10 tipov kam na túru s kočíkom na Slovensku
Pribudol do vašej partie malý turista, ktorý je ešte v kočíku a vám nestačí prechádzka v najbližšom parku? Nenechajte sa zastaviť. Na Slovensku máme veľa chodníkov a turistických ciest vhodných aj pre kočík. Vyberte sa na túru na jednu z mnohých značkovaných trás s asfaltovým alebo spevneným povrchom, vhodných pre rodiny s kočíkmi v Tatrách, Fatrách, či Slovenskom raji. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.
Obsah článku
Žiarska dolina
Jedna z najtradičnejších trás, ktorá je medzi rodičmi veľmi obľúbená a známa je prechádzka do Žiarskej doliny s cieľom Žiarska chata. Dolinou vedie modro značený turistický chodník, dlhý približne 6 km, ktorý prejdete za približne hodinu a pol. Cesta je pre kočíky úplne bezproblémová, preto je často vyhľadávaná práve rodinami s deťmi. Chata je otvorená celoročne a preto sa sem môžete vybrať naozaj v každom ročnom období.
Ak vám prechádzka na chatu nestačí, stačí vášho drobca naložiť do nosiča a a vybrať sa na jednu z mnohých turistických trás, ktoré vedú zo Žiarskej chaty – do Smutného sedla (1:50 hodiny), Žiarskeho sedla (1:45 hodiny) na Baranec (3:30 hodiny), Plačlivé (2:20 hodiny), Ostrý Roháč (3:25 hodiny), Baníkov (2:45 hodiny) a Volovec (4:20 hodiny).

Kvačianska dolina
Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou patria medzi tie najkrajšie turistické trasy na Liptove. Prejsť celý okruh s kočíkom celý nie je pohodlné ani možné, no Kvačianska dolina od Kvačian po Mlyny Oblazy sa s terénnejšou verziou a s pár úsekmi, kde dieťa prenesiete na rukách absolvovať dá a určite nebudete ľutovať. Po približne hodine cesty sa dostanete k Mlynom Oblazom. Ide o národnú technickú pamiatku, mlyn z 1. polovice 19. storočia, kde môžete pozorovať starodávnu techniku mletia múky.

Popradské pleso
Približne 3 hodinová prechádzka vás čaká po modro značenom chodníku s asfaltovým povrchom vedúcim k Popradskému plesu. Pre kočíky je úplne ideálny. Na konci cesty sa dostanete k Horskému hotelu Popradské pleso a k Majláthovej chate, ktoré sú obe situované na brehu Popradského plesa s nádhernými výhľadmi na okolité štíty Tatier.

Hrebienok
Jednoduchú cestu vhodnú pre rodiny s kočíkom nájdete aj medzi Starým Smokovcom a Hrebienkom. Z Hrebienka sa dokonca môžete vybrať ešte ďalej, až na Rainerovu chatu. Tu môžete opäť prehodiť dieťa do nosiča a pokračovať ešte na Zamkovského chatu popori vodopáde Studeného potoka, ktorý sa nachádza len pár minút od útulne.

Slovenský raj
Slovenský raj to nie sú len reťaze, stúpačky a rebríky. Nájdete tu mnohé cyklotrasy aj spevnené chodníky vhodné pre kočíky. Úplne najjednoduchšia trasa, ale s krásnymi scenériami, je napríklad prechádzka Strateným kaňonom.
Ak vám samozrejme táto trasa bude prikrátka, vydať sa môžete zo Stratenej píly až po Rázcestie Malej Zajfy. Čarovným miestom je aj okolie Palcmanskej Maši, kde sa môžete poprechádzať dedinkou Dedinky. Za najkrajším výhľadom v raji sa môžete prejsť k Tomášovskému výhľadu z Čingova. Ide o nenáročnú turú, ktorú hravo zvládnete aj s dieťaťom v nosiči.

Gáderská dolina
Gáderská dolina je jedna z najznámejších dolín Slovenska. Nachádza sa v strede turčianskej Veľkej Fatry a je vhodná práve pre kočíkové túry. Turisticky atraktívna dolina s krásnou faunou a flórou a množstvom vzácnych prírodných útvarov je bez problémov prejditeľná s kočíkom. Turisticky vyhľadávaným prírodným útvarom je určite aj Čertova brána, ktorá sa objavila vo filme Jánošík.
Z Gáderskej doliny vychádza mnoho turisticky atraktívnych chodníkov. Je jednou z prístupových ciest na Tlstú, Ostrú, Ostredok, Krížnu a ostatné vrcholy pohoria.

Sitno
Sitno je najvyšším vrcholom Štiavnických vrchov a samozrejme aj častým cieľom turistov, ktorí sa nachádzajú v okolí Banskej Štiavnice. Najčastejšou výstupovou trasou je síce chodník z Počúvadielskeho jazera, ktorý ale nie je pre kočíky vhodný. No z opačnej strany Sitna vedie cesta, ktorou sa úplne pohodlne dostanete na vrchol aj s kočíkom, či na bicykli. Turistický chodník nájdete ak sa vydáte smerom od Banskej Štiavnice a približne kilometer za obcou Svätý Anton nájdete odbočku na pravej strane, ktorá vás zavedie k parkovisku a značenej trase až na vrchol.

Roháčska dolina
Ak ste rovnako ako my milovníkmi Západných Tatier zavítajte do Roháčkej doliny, ktorá je jednou z najkrajších dolín u nás. Od Zverovky po Ťatliakovu chatu vedie červená značka a trasa má dĺžku približne 3 kilometre. Čakajú vás nádherné výhľady a okúzľujúcou faunou a flórou. Po ceste sa vám naskytnú výhľady na hrebeň Roháčov a Volovca. Vysokohorská chata v závere Roháčskej doliny sa nachádza vo výške 1 393 m n. m.. V letenej a zimnej sezóne tu funguje bufet s občerstvením.

Krížna
S dobrým „tereňákom“ to viete dať až na Krížnu. Ideálna trasa vedie z Hotela Kráľová studňa cez Kráľovú studňu prameň až po vrchol Krížnej, kam sa dostanete po spevnenej ceste. Prechádzka vedie veľmi príjemným hrebeňom s výhľadmi na celú Veľkú Fatru. Počas chladnejších dní môže byť hrebeň veľmi veterný, takže so sebou majte rezervné „fukárky“ aj v letných mesiacoch.

Bielovodská dolina
Dolina s typickým alpským charakterom vedie od Tatranskej Javoriny po Podmuráň. Bielovodská dolina vám naozaj vyrazí dych. Čakajú na vás výhľady na hlavný hrebeň Vysokých Tatier, Východnú Vysokú, Zadný Gerlach, Gánok, Vysokú a Rysy. Popri túre vás bude sprevádzať príjemný šum vysokohorského potoka Javorinka. Určite sa zastavte aj v drevenom kostolíku sv. Anny alebo v Poľovníckom Zámočku Ch. K. von Hohenlohe v Tatranskej Javorine.
