Kam na túru v januári? 6 tipov na zimné túry po Slovensku
Ak máte zimu zafixovanú ako obdobie pre turistické vyžitie len pre lyžiarov, skialpinistov, či horolezcov, mýlite sa. Zima je jedno z najčarovnejších období na turistiku a za pekného počasia sa vám naskytnú nádherné výhľady a prekrásne zimné scenérie. Ak sa bojíte zimy, pamätajte, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. V januári sa môžete vybrať napríklad na tieto krásne kopce:
Obsah článku
Veľký Rozsutec
Jednoznačne najkrajší vrch Malej Fatry je obľúbený cieľ turistov počas celého roka. Výstupová trasa vedie napríklad zo Štefanovej, odkiaľ môžete zvoliť prechod zamrznutými Jánošíkovými dierami, ktoré vás dovedú do sedla Medzirozsutce. Odtiaľ vedie chodník na Malý aj na Veľký Rozsutec. Následne strmým stúpaním sa za približne hodinu dostanete na vrchol Veľkého Rozsutca, ktorý za pekného počasia ponúkne to najkrajšie a najlepšie zo seba. Zostupovú trasu môžete zvoliť smerom na Medziholie. Ide o strmý zostup, ktorý potrápi aj v lete, takže bez protišmykových návlekov alebo stúpacích želiez, vhodných presne na tento typ turistiky naozaj neodporúčame pohyb po zasnežených, či primrznutých exponovaných chodníkoch. Zo sedla Medziholie vás chodník dovedie zelenou značkou späť do Štefanovej. Celá túra trvá približne 5 hodín.


Krížna
Vrchol Krížnej je za dobrého počasia skvelou rozhľadňou a obľúbeným výstupovým miestom v lete aj v zime. V zime sem mieri aj veľa skialpinistov, ktorí sa radi vyhnú davom na zjazdovkách, keďže lyžiarske stredisko na Krížnej nie je už pár rokov v prevádzke. Za dobrej viditeľnosti môžete z vrcholu pozorovať výhľady od Poľany, Veprovských vrchov, Kremnických vrchov, pohoria Žiar či Vtáčnik, Taktiež Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry a Malú Fatru. Vrchol Krížnej síce nepatrí medzi najcharizmatickejšie vrchy na Slovensku, pokrývajú ho skôr lúky a na vrchole sa nachádza objekt leteckej základne Sliač. Pri výstupe na Krížnu v zimných mesiacoch nepodceňujte lavínové výstrahy, keďže ide o strmé a lavinózne terény. Priamo cez vrchol Krížnej prechádza legendárna Cesta hrdinov SNP a vyskúšať si môžete aj 11 km dlhý náučný chodník, ktorý vás prevedie z Krížnej cez Ostredok, Ploskú až po Chatu Pod Borišovom.

Kráľová hoľa
Na Kráľovú hoľu sa najčastejšie turisti vydávajú z dedinky Šumiac, alebo z Telgártu. Trasa zo Šumiaca prechádza pastvinami, ktoré sa však rýchlo zmenia na ihličnatý les. Po prekročení hornej hranice lesa má ráz krajiny čisto hôľny charakter, ktorý poskytuje nádherné výhľady na Muránsku planinu, Slovenské rudohorie, Slovenský raj, Levočské vrchy, Spiš a Liptov a panoráma tatranských štítov. Časy na turistických značkách odrážajú skôr letné podmienky, preto je dobré počítať s časom navyše, ktorý predlžuje najmä brodenie snehom.

Žiarska chata
Žiarska dolina je v zime obľúbeným miestom všetkých skialpinistov a extrémnych lyžiarov. Už pár sezón sa tu organizuje aj najťažšie skialpinistické podujatie na Slovensku – Bokami Západných Tatier. Prechádzka na Žiarsku chatu je vhodná aj pre rodiny s deťmi, či už ide o letnú alebo zimnú voľbu. Chata je otvorená celoročne a ponúka aj možnosť nocľahu. Môžete tak stráviť noc, či dve, na tomto čarovnom mieste a úplne si oddýchnúť od hluku mesta. Vedie sem asfaltová cesta, ktorá sa počas zimných mesiacov dá zdolať práve na lyžiach a ak si chcete otestovať jednoduchý skitouring, od parkoviska po chatu je to ideálna trasa.

Veľký Choč
Na Veľký Choč možno vystúpiť z liptovskej i oravskej strany. Najkratší a najpoužívanejší chodník vedie z Valaskej Dubovej po modro značkovanom turistickom chodníku, odkiaľ ste na vrchole za necelé 4 hodiny. Pripravte sa na pomerne strmé stúpanie hneď zo začiatku. Počas zimných mesiacov, kedy už môže byť nasnežené so zamrznutým podkladom, vám veľmi pomôžu protišmykové návleky. Nie tie, čo vám behajú po dvore, ale stúpacie železá určené na turistiku. Zo samotného vrcholu sa vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na okolitú prírodu. V prostredí divokej horskej prírody sa natáčali scény z kultových filmov, ako napríklad Želary či rozprávka Plavčík a Vratko.

Kľak
Najľahší a najkratší výstup na Kľak vedie z Fačkovského sedla. Od parkoviska prejdete horou cez Staré cesty až na Reváňske sedlo, odkiaľ sa naskytnú otvorené výhľady na Vysoké a Nízke Tatry aj Malú a Veľkú Fatru. Terén môže byť pokrytý vyfúkaným primrznutým snehom, alebo čerstvou snehovou nádielkou, preto odporúčame mať pripravené turistické stúpacie železá, prípadne vo vysokom snehu oceníte aj snežnice. Postupne prídete k miestu, kde stála stará Chata pod Kľakom. Dnes ju pripomína už len fotografia na skale. Výhľady na Strážovské vrchy a Rajeckú dolinu sú už predzvesťou blízkosti vrcholu Kľaku, kde sa nachádza dvojkríž. Zostupová trasa môže byť rovnaká ako výstupová. Aj napriek tomu, že sa jedná o pomerne nenáročný výstup, januárová zima a vysoký sneh vás môžu dosť potrápiť, preto treba ísť do hôr dobre oblečený a vybavený.
