Prerušená lyžiarska sezóna? Vyskúšajte skitouring alebo skialpinizmus
Aj vy patríte medzi nedočkavcov, ktorí v lete pri pomyslení na biele svahy prestupujú z nohy na nohu a niekoľkokrát vytiahnu lyžiarsky výstroj, aby sa presvedčili, či je s ňou všetko v poriadku? Na naše kopce padá sneh, no termín opätovného otvorenia lyžiarskych stredísk je zatiaľ neistý. No pre milovníkov zimných športov poskytujú naše hory niekoľko alternatív, ako si ich užiť aj mimo zjazdoviek, lyžiarskych centier, hluku vlekov a tlúp lyžiarov. Ak ste doteraz na skialpinizmus, alebo skitouring pozerali len cez prsty na rukách, túto sezónu je možno čas vyskúšať niečo nové.

Obsah článku
Ak sa chystáte na neupravený svah prvýkrat
Skialpinizmus, alebo skitouring samozrejme nie je pre každého a ak nie ste ešte úplne doma na svahu, veľmi pravdepodobne to nebudete mať ľahké ani na neupravených tratiach. Fyzicky menej náročná a bezpečnejšia forma pohybu na skialpových lyžiach sa nazýva aj skitouring. Skitouring teda nemusí byť nevyhnutne lezenie s pomocou čakanu do ťažkých a strmých žľabov, aj keď je možné, že vás po čase zláka aj táto náročnejšia verzia a prejdete na skutočný skialpinizmus. Pohyb vo voľnom, neupravenom teréne prináša svoje nástrahy a riziká a preto si na prvý výšlap určite zoberte so sebou niekoho skúsenejšieho, kto pozná terén.
Ako nováčik vo voľnom teréne začnete teda s tzv. skitouringom, čo je jednoduchšia forma pohybu, kedy nebudete potrebovať čakan, sedačku, lano, ani šlapacie železá – tzv. mačky. Na Slovensku môžete začať skitouringom na Krížnu, Ďumbier, či nenáročné výstupy v Žiarskej doline. O skutočný skialpinizmus pôjde až v momente, keď na seba navlečiete aj horolezeckú výstroj a vyberiete sa do exponovanejších terénov. Najlepšie už po absolvovaní lavínového výcviky so sondou na hrudi.
Prečo začať so skiatouringom, či skialpinizmom
Okrem toho, že spustenie lyžiarskej sezóny sa tento rok nebude odvíjať od pripravenosti našich svahov a výšky snehovej pokrývky, ale od rozhodnutí na základe epidemiologickej situácie, je čas začať rozmýšľať nad touto formou turistiky aj v prípade, že vás už omrzelo kupovanie skipassov, čakanie v radoch, vozenie sa na lanovkách a obchádzanie lyžiarov na svahu.
Čaká vás samozrejme aj oveľa vačšia fyzická záťaž ako pri lyžovaní na svahoch. Logicky preto, že smerom hore si to musíte vyšlapať po vlastných. Pravdepodobne sa smerom hore poriadne zapotíte a vaša kondička prejde zaťažkávajúcim testom. S každým výšlapom to už bude len lepšie a lepšie.

Čo budete potrebovať?
Vaša lyžiarska výstroj vám na tento druh športu postačovať rozhodne nebude. Aby ste zistili, či je skialpinizmus alebo skitouring pre vás, výstroj si najprv požičajte v jednej z početných požičovní po celom Slovensku, či v zahraničí. Potom ako si tento pohyb v horách zamilujete, môžete začať pozerať po svojej vlastnej výstroji.
Budete potrebovať nové lyže, lyžiarky a aj oblečenie. Oceníte všetko ľahké a funkčné. Materiály, ktoré hrejú aj keď ich do nitky prepotíte a vrchné vrstvy tenké, aby sa vám dobre hýbalo a zároveň s vysokou hrejivosťou, aby ste sa cítili pohodlne aj pri veternom a mrazivom počasí. Na prázdnych kopcoch budete niekedy márne hľadať úkryt na chate, v kaviarňach, či v apreski baroch.
Lyže držia na svahu tzv. skialpové pásy, ktoré sa pri kontakte s povrchom doslova prilepia na sneh a vy sa tým pádom môžete posúvať smerom hore. Budete tiež potrebovať ľahký skialpový ruksak, na ktorý sa dajú upevniť lyže, čo využije najmä pri prechodoch veľmi exponovaných, či skalnatých úsekov. V ruksaku budete nosiť veci na prezlečenie, pitie, či niečo pod zub. Vaša lyžiarska prilba sa stane neprakticky veľká a ťažká a taktiež budete musieť siahnuť po jej skialpovej verzii.

Výhody vašej novej záľuby
Začiatočná investícia do skialpovej výstroje môže byť pomerne vysoká a určite budete narážať na stále nové vychytávky. Vždy sa objaví niečo ľahšie, niečo hrejivejšie, niečo funkčnejšie. Neustále budete mať nutkanie niečo dokupovať a dopĺňať svoju výbavu. Na druhej strane, zrejme doživotne ušetríte na skipassoch, kaviarňach a reštauráciách v strediskách, takže dobre počítajte.
Získate kondičku, akú ste ešte nemali (ak nie ste ultrabežec) a rovnako aj dobrú imunitu. Prezliekanie prepotených tričiek v mínusových teplotách a pri horskom vetríku nie je nič pre citlivé povahy, ale prekonávať sám seba vám vždy priniesie niečo nové a otvorí nepoznané obzory.
Ďalšou obrovskou výhodou a prednosťou, je že sa dotanete na miesta, kam by ste sa počas zimy nikdy nešli. Často sa ocitnete na miestach s nádhernými scenériami úplne sami, len vy, vaši priatelia a príroda. Nemusíte sa prispôsobovať prevádzkovým hodinám vlekov, ani zdržiavať na upravených pásoch zjazdoviek. Tento pohyb v horách prináša voľnosť a pocit slobody, no nevyhnutné je rešpektovať zákony a pravidlá prírody.
Kedy a kde na Slovensku môžete skialpovať
Ako začiatočník sa vydajte na skialp za dobrého počasia a dobrej viditeľnosti a to najmä na trate, kde nehrozí lavínové nebezpečenstvo. Medzi takéto patrí napríklad výšlap na Štefánikovú chatu pod Ďumbierom, či ľahké trasy zo Žiarskej chaty. Tu si môžete natrénovať najmä pohyb na skialpových lyžiach a zjazd v neupravenom teréne.
Trasy voľte vždy veľmi opatrne a pamätajte aj na to, že na Slovensku platí počas zimného obdobia, sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov, ktorá trvá od 1.novembra do 15.júna. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne s výnimkou Chaty pod Rysmi.

Akú poistku mať na skialp?
Väčšina bežných poistiek na hory vás poisťuje len na lyžovanie a pohyb na zjazdovkách. Cestovné poistenia vám zase neplatia na území Slovenska. Existuje však klub, ktorý slúži ako poistenie – rakúsky Alpainverein. Jedná sa o bezkonkurenčne najlepšie poistenie na hory v zime aj v lete, takmer kdekoľvek na svete do nadmorskej výšky 6 000 m.n.m. Pri likvidácií poistnej udalosti, alebo riešení problémov doma, či v zahraničí sa stretnete s ochotou a promptnosťou a budete ho odporúčať všetkých aktívnym ľudom vo svojom okolí.