Zachráňme cestovný ruch. A dajme mu ešte lepšiu a zodpovednejšiu podobu
To, že cestovný ruch aktuálne na celom svete prechádza svojim najbolestnejším obdobím, je každému jasné. Samozrejme, nie je v tom ako odvetvie sám a týka sa to všetkých. Cestovný ruch je ale ešte o niečo v náročnejšom postavení. Je plne závislý od voľnosti cestovania, otvorených hraníc, leteckých liniek a v neposlednom rade ochoty a chuti ľudí cestovať.
V súvislosti s touto náročnou situáciou sa tento týždeň na Hodžovom námestí v Bratislave konalo zhromaždenie na podporu cestovného ruchu. Dôvod je jasný. Mimoriadne nepriaznivá situácia v segmente cestovného ruchu v súvislosti s nespokojnosť s nedostatočnými opatreniami, ktoré by mali zmierniť obrovský dopad krízy na tento segment.
Zhromaždenie na čele s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska prednieslo konkrétne znenie požiadaviek na záchranu a odvrátenie kritického stavu nasledovne:
- Predlžiť účinnosť balíka tzv. prvej pomoci do konca kalendárneho roka a upraviť podmienky pre jeho čerpanie (umožňuje schválený rámec EK)
- Znížiť daňovú záťaž podnikov znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na služby cestovného ruchu (záväzok vlády v PVV)
- Naštartovanie dopytu po službách cestovného ruchu prostredníctvom existujúceho príspevku na rekreáciu, pričom štát refunduje príspevok zamestnávateľovi
- Vytvorenie nových kompenzačných schém pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zníženie škôd z dôvodu zatvorenia či obmedzenia podnikania v cestovnom ruchu.

Obsah článku
Cestovný ruch zamestnáva celosvetovo takmer 10 % pracujúcej populácie
Či už priamo alebo nepriamo, v cestovnom ruchu pracuje takmer 300 miliónov ľudí po celom svete. To robí z cestovného ruchu jedno z najväčších odvetví. Len na Slovensku sa toto číslo približuje k počtu 160 000 pracovných miest. Predpokladaný pokles objemu medzinárodného cestovného ruchu sa odhaduje na úrovni medzi 45 až 70 %. Trh cestovného ruchu by mohol celosvetovo stratiť 75 miliónov pracovných miest a 6,4 milióna pracovných miest v rámci EÚ.
Častokrát sú od tohto odvetia závislé celé krajiny a pre mnohých ľudí je jediný zdroj ich príjmu a živobytia. Napriek tomu, že mnohí považujú cestovanie za niečo, čo môžu na chvíľu „oželieť“, niečo čo nie je pre život nevyhnutné, na druhej strane sú ľudia, pre ktorých to, koľko príde v sezóne turistov, predstavuje hranicu medzi relatívne normálnym životom a úplnou chudobou.

Nádej pre udržateľný cestovný ruch
Samozrejme, toto náročné obdobie je potrebné vnímať aj ako možnosť kompletnej a zodpovednej premeny. Masový turizmus sa posledné roky začal viac a viac rozmáhať a miesta, ktoré boli turistami najviac vyhľadávané už dávno presahovali kapacity návštevnosti. Davy, ktoré ste po príchode na vysnívanú pamiatku našli, uberali čaro celej veľkoleposti. Skôr nás nútili sa zamyslieť, ako môže toto ďalej pokračovať a kde to má koniec.
Koniec masovým návštevám obľúbených turistických miest prišiel skôr, ako by sme čakali. A nám to dáva možnosť zamyslieť sa nad tým, ako sa navrátiť do sveta cestovného ruchu, ktorý bude udržateľný, regulovaný, ohľaduplný k prírode, domácim aj ľudom, ktorí sú na príjme z cestovania závislí. Máme jedinečnú šancu nájsť symbiózu a krehkú hranicu, ktorá opäť na čas dostane cestovanie a prírodu do rovnováhy.

Je to o každom z nás
Všetci očakávame, že veľké rozhodnutia a zmeny prídu zhora. Že všetko vyriešia vlády a nadnárodné organizácie. Ale k tomu, aby sme svet cestovania a jeho dopad na našu planétu vylepšili, môže prispieť každý z nás. A vôbec to neznamená ostať sedieť doma a už nikdy nesadnúť do lietadla. Zmeniť môžeme naše správanie na cestách. Začať sa viac pozerať na život miestnych a podporovať lokálne hotely, konzumovať lokálne jedlá a využívať služby miestnych obyvateľov. Na krátke vzdialenosti sa presúvať vlakom a niekedy si namiesto taxíka prenajať bicykel. Z túr v horách si odnášať vyprodukovaný odpad, rešpektovať prírodu a miestne kultúrne zvyklosti.
Toto leto sa väčšina z nás snažila podporiť najmä slovenský cestovných ruch a mnohí z nás chodili do Tatier a cestovali po Slovensku. Hotely napriek tomu, najmä tie, ktoré sa nachádzajú mimo hlavných turistických oblastí, majú za sebou krvácajúce obdobie. Rovnako ako celý cestovnú ruch, aj hotelierstvo potrebuje pomoc. My sa preto spolu s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska pripájame k výzve o pomoc. Pomoc pre všetkých ľudí, ktorí kvôli opatreniam a zníženému záujmu o cestovanie prišli o svoju prácu a príjem.
