Na Slovensku vzniknú prírodné rezervácie Rydošová a Vihorlatský prales
V stredu 19.8.2020 na svojom rokovaní schválila vláda Slovenskej republiky vznik prírodných rezervácii Rydošová a Vihorlatský prales. Vzniknú od polovice septembra a rozprestierať sa budú na výmere 88 hektároch.
Vihorlatský prales
Vihorlatský prales sa bude rozprestierať cez okresy Humenné, Snina, Michalovce a Sobrance. Jeho výmera je 2 160 hektárov a bude súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Podľa ministerstva životného prostredia má prales zabezpečiť ochranu a zachovanie priaznivého stavu biotopov ako aj umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev v danej oblasti. Predmetom ochrany sú vtáky – bocian čierny, sova dlhochvostá, orol krikľavý, hadiar krátkoprstý a ďateľ bielochrbtý. Lokalita však pokrýva aj staré bukové lesy, kde žije niekoľko druhov netopierov, medveď hnedý, vlk dravý a, aj rys ostrovid. Rerzervácia bude rozdelená na zóny. V zóne A bude platiť piaty stupeň ochrany a v zóne B štvrtý stupeň.

Rydošová
Prírodná rezervácia Rydošová s výmerou 88 hektárov sa rozprestiera v katastrálnom území Osadné v okrese Snina. Na jej území sa nachádzajú kyslomilné bukové lesy, javorovo-bukové horské lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy a dominuje mu fúzač alpský. Podobne, ako vo Vihorlatskom pralese bude rozdelená do dvoch zón s piatym a štvrtým stupňom ochrany.

Vyhlásenie prírodných rezervácií Vihorlatský prales a Rydošová je veľkým víťazstvom pre životné prostredie na Slovensku, uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Šéf envirorezortu pripomenul, že Slovensko si splnilo svoje medzinárodné záväzky po 13 rokoch, v rámci, ktorých dostala SR napomenutia za nedostatočnú ochranu.„Obe lokality budú mať konečne primeranú právnu ochranu, ktorú si zasluhujú. Konečne garantujeme to, čo svet už dávno vedel, keď vyhlásil karpatské bukové pralesy za prírodné dedičstvo sveta,“ upozornil Budaj.