Novinky zo sveta zvierat v zoo: na svet prišli malé levice, hadožrúty a kulany
Ako sa darí týmto novým prírastkom? Čítaj ďalej a dozvieš sa viac. Aj tento týždeň sa toho vo svete zvierat veľa udialo. Ak si do nich blázon, tak ako ja, návštevu neodkladaj. Máš príležitosť vidieť tieto rozkošné malé stvorenia a dozvedieť sa mnoho iného.
Obsah článku
Národná zoo Bojnice
Vo štvrtok 30.7. si v Národnej zoo Bojnice pripomenuli Medzinárodný deň leoparda obláčkového. Národná zoo Bojnice sa týmto druhom leoparda pýši ako jediná na Slovensku. Druhové meno – „obláčkový“ dostal podľa prekrásnej kresby srsti, ktorá vytvára nepravidelné tmavé škvrny s čiernym ohraničením v tvare obláčikov. Mladého samca Rayena môžu návštevníci pozorovať vo výbehu pri medveďoch.


EURO SOUVENIR BANKOVKA
Tretia suvenírová bankovka, ktorú v tomto roku prináša Národná zoo Bojnice, charakterizuje jedno z dôležitých poslaní a úloh zoologických záhrad. Je ním záchrana a ochrana živočíšnych druhov.
Bankovku si záujemcovia mohli zakúpiť 31.7.2020 priamo v areáli zoo. Predaj bol výlučne priamy bez telefonických alebo e-mailových objednávok. Cena za 1ks suveníru bola 3,00€ s DPH. Záujemcovia si mohli kúpiť maximálne 8ks na jednu vstupenku a taktiež si mohli zakúpiť staršie vydania. Bankovky sú predávané náhodným výberom. Viac info nájdeš tu:

Motívom najnovšej bankovky Národnej zoo Bojnice bude jej vlajkové zviera – rys ostrovid karpatský. S chovom tejto najväčšej európskej mačkovitej šelmy začala bojnická zoo už od svojho založenia v roku 1955.

Zoologická záhrada Bratislava
Nové prírastky hlási aj Zoologická záhrada v Bratislave. Narodil sa v nej samček kulana turkménskeho, ktorý dostal meno Medan. Na svet prišiel 7. 6. 2020 sa takto hrá s mamou Markou.
Jeho otcom je chovný samec Henry. Kulany vo voľnej prírode žijú v púšti. Darí sa im aj v horských oblastiach od Iránu až po Mongolsko. Patria však medzi ohrozené živočíchy. Pozri sa bližšie, nájdeš na nich „primitívne“ znaky, ktoré zdieľajú so svojimi príbuznými koňmi Przewalskými a inými divými koňovitými druhmi?
Pozri video tu:
Medzinárodný deň tigrov
Áno aj Tigre majú svoj špeciálny deň. Zaslúžia si ho oprávnene, pretože upozorňuje na to, že im hrozí vyhynutie. Ich počty stále klesajú a nelegálne obchodovanie s nimi sa týka aj Slovenskej republiky.
Safari Park Dvůr Králové
Pokračovanie úspešnej ságy: hadožrúti nohatí vychovávajú dve mláďatá. Rodičia pochádzajú priamo z Afriky
Mimoriadny úspech si pripísali ošetrovatelia vtákov Safari park Dvůr Králové. Chovný pár hadožrútov nohatých sa stará o dve mláďatá. Tento druh sa v ľudskej starostlivosti rozmnožuje celkom výnimočne a Safari park Dvůr Králové sú jediní, komu sa to v Česku a na Slovensku podarilo.
„Ich úspešné vyliahnutie potvrdzuje, že sme úplne zvládli problémy, s ktorými sa chov v ľudskej starostlivosti zvyčajne stretáva. Hadožrúti sú v dospelosti citliví na vyrušovanie či presuny. “ Vysvetľuje zoológ Michal Podrházský, ktorého tímu sa odchov podaril.

Odchovy hadožrútov sú stále mimoriadne, v uplynulom roku sa podľa dostupných údajov vyliahlo v zoologických záhradách na celom svete iba sedem mláďat.
O mláďatá sa starajú obaja rodičia, ktorí sa aj striedajú v sedení na vajciach. Pretože pár hadožrútov v minulosti znášku, kvôli neopatrnosti opakovane rozbil, sú vajcia odobrané a vymenené za repliky. Vajcia potom putujú do umelej liahne. „Tu strávila 40 – 42 dní v úplne ideálnych podmienkach. Pred samotným liahnutím sa mláďa vo vajci začne ozývať. Akonáhle sa to stane, vraciame vajcia späť do hniezda a starostlivosť preberajú rodičia. Tento postup sa nám osvedčil. “ Uzatvára Michal Podhrázský. Safari park Dvůr Králové rozmnožil hadožrútov prvýkrát v roku 2009.
Od tej doby sa tu vyliahlo celkovo 23 mláďat, z ktorých sa podarilo úspešne odchovať 15. Safari park sa tým zaraďuje medzi najúspešnejšieho chovateľa týchto dravcov na svete.

Khahila sa stará o tri malé levice. Z pôrodného boxu ich už presťahovala
Preventívna prehliadka ukázala, že tri levíčatá narodené 5. júla 2020 v Safari Parku Dvůr Králové, sú samice. Všetky tri sú zdravé a ich matka Khalila, sa o ne naďalej vzorne stará. Levíčatá už otvorili oči a pomaly začínajú objavovať najbližšie okolie. V živote levích mláďat došlo k jednej významnej zmene. „Khalila sa rozhodla vrh presťahovať a odniesla svojich potomkov do iného boxu. “ Hovorí Jaroslav Hyjánek.
V túto chvíľu, teda ošetrovatelia nemajú možnosť skupinu sledovať na kamerách, ale iba vizuálne z prevádzkovej chodby. „Khalila sa však aj naďalej prejavuje ako výborná matka, a tak nemáme dôvod k veľkým obavám. Občasné kontroly z chodby toleruje bez ťažkostí. “ Uzatvára Jaroslav Hyjánek.

Mladé levice v budúcnosti v ZOO Safari Park Dvur Kralové nezostanú. O ich novom domove rozhodne koordinátor európskeho chovu. Stane sa tak vo chvíli, keď sa úplne osamostatní a budú sa môcť samé zapojiť do reprodukcie.
Článok vznikol v spolupráci so ZOO Safari Park Dvur Kralové, ZOO Bratislava a Národná zoo Bojnice, ak sa ti článok páčil neváhaj zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžeš jednoducho zakúpiť tu.