Nájdeš nás aj na:

Rozhovory

O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku

O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku

Neďaleko Trnavy, v nádhernom prostredí zámockého parku v Dolnej Krupej, sa pripravuje už tretí ročník skutočne magického rodinného festivalu – Lestival. So skvelým programom pre veľkých aj malých sa tu budete cítiť čarovne a rozprávkovo. S jeho tvorkyňou Nikou Novotovou som sa rozprávala o tom, ako celý nápad vznikol a ako prebieha organizácia takéhoto podujatia.

Zakladateľka Lestivalu – Nikola Novotová 

Ako vznikol nápad s Lestivalom a čo ťa inšpirovalo na úplnom začiatku k jeho organizovaniu?

Lestival vznikal niekoľko rokov na mojom stole. Iba tak. Sedíš pri počítači, na niečom pracuješ ohľadne byliniek a bum. Ako som si v dvadsiatke písala postupne o mojej budúcej škôlke, ktorá vznikla o pár rokov neskôr, tak som si vizualizovala aj festival. Fantazijný. Snový. Niečo čo tu ešte nie je. Rozprávam zámerne o škôlke, pretože asi všetko so všetkým súvisí. Tým, že sa venujem deťom, rozumiem ich fantázií a tá mi otvára tajnú komnatu. Na tvorenie.

Na začiatku nebol Lestival vo svojom názve sám. Bolo tam ešte slovko Apropó Lestival. Ešteže som mala takú možnosť si pohovoriť o myšlienkach festivalu a ich postupoch s Michalom Kaščákom z festivalu POHODA, ktorý mi ochotne cez telefón pomohol a zároveň jasne vysvetlil, že slovko Apropó nech okamžite dám preč, ževraj to bola politická relácia. (smiech)

Archív: LEStival

Pre všetkých, ktorí ešte na Lestivale neboli, priblížiš prosím, aká je jeho hlavná myšlienka a koncept.

Hlavnou myšlienkou festivalu bolo, aby sme pretvorili slovanskú fantáziu a fantáziu Dobšinského rozprávok do historického parku v našej rodnej dedine Dolná Krupá tak, aby nielen program, ale aj vizuál upútal. Zamerali sme sa na návštevníkov od 0 do 100 rokov. (smiech) Pri hlavnej bráne vás budú čakať obrovskí škriatkovia. Po ceste plnej lízatiek vás bude otravovať šiši víla a kľudne si môžete odtrhnúť aj perník z domčeka, pri ktorom vám ježibaba lamentuje, prečo práve jej domček musíš spapať.

V parku sa tiež nenudíte a koncept festivalu je vymyslený tak, aby naraz fungovalo aj detské pódium, aj folklórne pódium aj hlavné pódium. A keby ste sa ani tam nenašli, môžete si kľudne u nás vypožičať deku, alebo sa zvaliť do hojdacej siete s knižkou a k tomu vám príjemne zahrá naša harfistka v Peračina oddychu. A to sme ešte neskončili. Keďže máme radi fantáziu, tak sme vyzdobili aj niekoľko stromov v parku.

Kľudne sa občerstvite v našom gastre Kucharčíkovo a poprechádzajte sa popri zaľúbenom strome. Napite sa pri kvapkovom strome, osviežte sa pri snehovom strome a možno po ceste stretnete aj Dlhého a Širokého, ktorí celý deň hľadajú Bystrozrakého.

Archív: LEStival

Vedela by si nám v krátkosti zhrnúť, čo organizácia takého festivalu vyžaduje a v prípade, že by mal niekto snahu zorganizovať podobný lokálny festival, na čo sa pripraviť?

O festivale sa učíš za pochodu. Najdôležitejšie je mať okolo seba ľudí, ktorí do toho pôjdu s tebou, a na ktorých sa môžeš spoľahnúť. Potom je dôležité nájsť ideálny priestor a pár sponzorov, ktorí ti budú dôverovať v tom, čo robíš. Neboj sa osloviť aj veľké firmy. Papierovačiek nie je až tak veľa. Stačí si založiť napríklad občianske združenie. Zapoj do toho celý facebook, či celú dedinu. Nám dedinčania zbierali toaletné rolky na dielničky. A hlavne, rob to s láskou a dávaj o tom vedieť všade a neustále.

Archív: LEStival

Zorganizovať takýto festival nemôže byť jednoduché. Je to celoročná príprava, vyžaduje si to veľa času na stretnutia, brainstorming a samotnú organizáciu. Koľko ľudí pracuje počas roka na formovaní Lestivalu a ako často sa stretávate?

Presne tak! Na tento ročník nás bolo dokopy osemnásť – výtvarníčky, kostymérky, web dizajn, média, gastro, handmade, komunikácia s partnermi a hudobnými hosťami, folk pódium, Eko zóna. Stretávali sme sa u jedného z partnerov na kávičke a koláčikoch, snáď asi každý druhý týždeň.

Lestival sa odohráva na jedinečnom mieste, na území sedemnásť hektárového parku v Dolnej Krupej, ktorý mnohí návštevníci objavili práve vďaka Lestivalu. Ako rodáčka by si nám mohla povedať, čím je tento areál výnimočný a prečo ste si ho vybrali?

Práve preto, že som rodáčka a poznám každé jedno zákutie, vybrala som si tento priestor za miesto pre Lestival. Historický park v Dolnej Krupej  dokonca nepoznalo ani niekoľko Trnavákov a to nás ešte viac tešilo, že sme im dali tip na dobrý výlet. V prvom rade sa tu nachádza kaštieľ, v ktorom okrem grófov (Brunsvikovcov a Chotekovcov) býval aj slávny hudobný umelec L.V. Beethoven. Má tu svoj malý domček hneď vedľa kaštieľa. Dokonca tu zložil aj Sonátu mesačného svitu pre svoju milú, ktorú sme si na Lestivale aj o polnoci zahrali. Bolo to naozaj magické, pretože sme nechali vysvietiť celý park a kaštieľ na rôzne farby.

Okrem tohto, tu nájdete aj umelú jaskyňu Grottu, kde vám počas Lestivalu vo vnútri chrápe veľký drak. Súčasťou parku sú aj jazerá, kde ste sa mohli zviesť s vodníkom na člnku, alebo ostrovček, na ktorom bola jazerná panna. Dominantou celého parku je sekvoja,  naša „mrkva“ ako ju mi dedinčania nazývame. Je druhým najväčším jedincom v Trnavskom kraji. Má vyše stopäťdesiat rokov a počas Lestivalu bol vôbec prvýkrát v živote vysvietený.

Poslednou zaujímavosťou, ktorú nemožno nespomenúť je, že sa u nás a vôbec prvýkrát na Slovensku vypestovala „čierna ruža“. A tak sme s krajčírkami vytvorili tri kostýmy ruží. Naše čierne ruže, budú rozdávať chutné čierne perníčky.

Archív: LEStival

Bol niekedy v minulosti v okolí Dolnej Krupej organizovaný podobný formát podujatia, alebo ste vo svojej domovine priekopníci?

Ak nepočítame cesty rozprávkovým lesom, tak sme boli priekopníci. Ľudia sa tešili z nášho projektu, boli zvedaví čo to vlastne bude a to nás poháňalo vpred. Očakávali sme, že na prvý ročník príde približne tisícdvesto ľudí (tak chodí vždy na udalosť Slávnosť ruží). Lenže prvý ročník doobeda prišlo dvetisíc ľudí a mali sme vypredané. A tak sme rýchlo dávali aspoň pečiatky jednorožcov na ruky aj čelo.

Na konci dňa sme ich spočítali vyše štyritisíc (detičky mali vstup zadarmo). Druhý ročník prišlo osemtisíc návštevníkov. Tak si predstavte, keď sa nachystáte na päťtisíc návštevníkov. Bola to celkom zábava. No v sedemnásť hektárovom parku sa stratí aj desaťtisíc návštevníkov.  

Archív: LEStival

Popri hlavnom hudobnom programe máte vždy kopec aktivít, takže človek má čo robiť od skorého rána. Ako vzniká program a na čo sa pri jeho tvorbe zameriavate?

Som rada, že sa ešte pýtaš na túto tému, lebo tá je naozaj nevyčerpateľná. Hlavný program si nechávam vždy ja. Zavriem sa do izby, pustím hudbu a píšem, čo mi príde na rozum. Snažím sa, aby sa v programe našiel každý návštevník. Na hlavnom pódiu LES sú kapely rôzneho žánru od vážnej hudby až po rege.

Na detskom pódiu Rybník ladíme skôr k interpretom s lesnou tematikou a Folklórne pódium Grotta tvorí Dolnokrupan Jožko Sloboda, ktorý je expertom na folk (Dostali sa tento rok aj na ZEM SPIEVA). Tento ročník sme vymysleli aj eko zónu. Tú ma na starosti naša Zuza, ktorá je expertka na túto tému a zároveň sa vyzná, pretože je členkou Trnavského rínku.

Okrem týchto hlavných zón sa snažím, aby každý kúsok parku bol niečím výnimočný. Pozeranie filmu priamo v lese, celý deň maľovanie XXL obrazov na dosky od umelcov, sprejovanie obrazov medzi stromami, dravce na pohladenie, varenie čokolády na ohni u dvanástich mesiačikov, športové aktivity, Panta Rhei knižnica priamo v lese, kde vám čítajú spisovatelia svoje knihy, no a keď sa zotmie, svetelno-vizuálna show na jazere.

Archív: LEStival

Osobne som sa zúčastnila Lestivalu len minulý rok, kedy bolo krásne slnečno. Zažili ste už aj nepodarené počasie a máte alternatívu aj pre dážď?

Ha! Ja to mám totiž vybavené u babky! Ona sa každý rok modlí za krásne počasie a vždy hovorím, že je to naozaj vymodlené, lebo aby pondelok, utorok, streda, štvrtok a piatok pršalo a v sobotu nie?! To je už druhý rok naozaj záhada. A teraz vážne. Je to trošku stresujúce. Pýtajú sa ma na alternatívy. Ja vždy odpoviem: „Žiadnu nemáme, Lestival bude!“ Či prídete v peknom počasí, alebo s veselými gumáčikmi a na chrbte s motýlimi krídlami. Nepremýšľame nad alternatívou.

Ale musím sa poďakovať obci, ktorá potajomky minulý rok nachystala v kultúrnom stredisku stoličky. Keby niečo (smiech) .

Slovenský raj

Čo všetko sa deje pár dní pred festivalom a koľko času strávite prípravou na mieste?

Od stredy sa našim domovom stáva park. Hlavne pre výtvarníčky, ktoré to majú snáď najťažšie. Musia vyzdobiť celý obrovský park. Chodia nám pomáhať kamaráti dedinčania a tiež detičky a pani učiteľky zo základnej školy. Vyzdobiť perfektne každý strom v dvoj až trojmetrovej výške je naozaj fuška! Sú to behačky v jednom kuse, ale krásne strávený čas s ľuďmi, ktorých berieš už ako rodinu. 

Archív: LEStival

Aký bude Lestival v roku 2020 a čo všetko ste museli zmeniť oproti bežným ročníkom?

Na tento ročník sme sa pripravovali od októbra. Vyšperkovali sme dopravu na festival, posilnili sme LESTIVAL zastávku a chceme viac Lestibusov. Pripravili sme pútavý úvod otvorenia, kde bude na detičky čakať omnoho viac rozprávkových postavičiek a hneď na začiatku otvorenia si nájdu detičky na tráve „kvitnúce“ jedlé čierne ruže. Vyrobili sme si dvojmetrové ruže a lekná na jazerá.

Spojili sme sa so študentmi z VŠMU a masmediálnej komunikácie, ktorí tiež pripravujú prekvapenia v parku. Podporilo nás aj veľa partnerov, s ktorými sme pripravili nielen milé darčeky pre návštevníkov, ale aj napríklad zónu Bublinkového kráľovstva. No a hlavnou zmenou je, že festival chystáme na dva dni. Konečne s prespaním. 

Aký je to pocit, keď sa po festivale zobudíte? Dostávate určite hromadu pozitívnej spätnej väzby od účastníkov aj účinkujúcich? Stíhaš si ho užiť, alebo nasleduje kopec práce pri upratovaní a plánovaní nového ročníka?

Nasledujúci deň ešte od skorého rána upratujeme celý park, čiže nestíham si tak užiť pri čítaním všetkého pozitívneho. To si užívam aj so slzami v očiach až večer. Celkovo si to však vychutnávam priamo počas Lestivalu. Milujem ten pocit TAM!

Obrovská dávka energie je, keď vidíš spokojných návštevníkov. Môj tím už vie, že počas Lestivalu potrebujem všetko obkukávať, všade byť a mať čo najmenej úloh. Jednoducho sa spoľahnúť na nich! Potom nastáva povinný oddych. Na dva mesiace. Aby sa postupne začal formovať ďalší ročník.

Lestival sa tento rok uskutoční 4. – 5. októbra v Dolnej Krupej .

5/5 - (5 votes)
Klikni a nechaj nám komentár

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Spoznaj krásy Slovenska

Inšpirácie

Turistika v Malej Fatre

Autor 11 septembra, 2021

Inšpirácie

Navštív kopce Veľkej Fatry

Autor 30 júna, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend: Zrubová chata Júlia

Autor 20 júna, 2021

Tip na víkend

4*Salamandra Hotel s raňajkami

Autor 23 apríla, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend – Orava Village

Autor 23 apríla, 2021

Inšpirácie

Ako sa nesprávať v prírode!

Autor 8 apríla, 2021

Inšpirácie

Tip na jarnú turistiku? Morskie Oko

Autor 17 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Kamenné more

Autor 16 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Špania dolina

Autor 17 februára, 2021

ZOO

Vianočné sviatky v zoo

Autor 15 januára, 2021

Inšpirácie

Vodopády na Slovensku

Autor 5 januára, 2021

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Liptovský dvor

Autor 9 novembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

Inšpirácie

Malebné Trenčianske Teplice (nielen) s deťmi

Autor 2 apríla, 2024

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Inšpirácie

Turistika v Malej Fatre

Autor 11 septembra, 2021

Inšpirácie

Navštív kopce Veľkej Fatry

Autor 30 júna, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend: Zrubová chata Júlia

Autor 20 júna, 2021

Tip na víkend

4*Salamandra Hotel s raňajkami

Autor 23 apríla, 2021

Tip na víkend

Tip na víkend – Orava Village

Autor 23 apríla, 2021

Inšpirácie

Ako sa nesprávať v prírode!

Autor 8 apríla, 2021

Inšpirácie

Tip na jarnú turistiku? Morskie Oko

Autor 17 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Kamenné more

Autor 16 marca, 2021

Tip na víkend

Tip na výlet – Špania dolina

Autor 17 februára, 2021

ZOO

Vianočné sviatky v zoo

Autor 15 januára, 2021

Inšpirácie

Vodopády na Slovensku

Autor 5 januára, 2021

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Liptovský dvor

Autor 9 novembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

Inšpirácie

Malebné Trenčianske Teplice (nielen) s deťmi

Autor 2 apríla, 2024

Inšpirácie

Ponuka dňa: 3*Hotel Srdiečko so SKIPASSOM

Autor 24 novembra, 2023

Inšpirácie

Ponuka dňa: 4* Hotel Belassi v centre Bojníc

Autor 9 novembra, 2023
koruna turca
Hore