Nájdeš nás aj na:

Rozhovory

Odkiaľ pochádzajú zvieratá z bratislavskej ZOO a ktoré ohrozené druhy v nej žijú?

Odkiaľ pochádzajú zvieratá z bratislavskej ZOO a ktoré ohrozené druhy v nej žijú?

O jedinečných druhoch v zoologických záhradach, ich chove a dôležitosti zachovania zdravých jedincov sme sa rozprávali s Mgr. Katarínou Gregušovou, lektorkou ZOO Bratislava.

Mnohé druhy voľne žijúcich zvierat v súčasnosti vymierajú. Čoskoro tak môžu byť jedince v ZOO poslednými žijúcimi druhmi na svete. Ktoré najviac ohrozené druhy žijú vo vašej v ZOO?

Moderné zoologické záhrady majú slúžiť práve na to, aby vytvárali rezervoár živočíšnych druhov, ktoré sú primárne ohrozené v prírode alebo im hrozí bezprostredné ohrozenie v blízkej či ďalekej budúcnosti. Na to sú rôzne výpočty a monitoringy a vďaka tomu vieme povedať, ktoré druhy sa takpovediac „oplatí chovať“.

V súčasnosti je už bežné, že živočíšne druhy, ktoré vo voľnej prírode už napríklad vyhynuli, môžu návštevníci vidieť iba v zoologických záhradách.

Viete spomenúť konkrétny príklad živočíšneho druhu, ktorý sa vo voľnej prírode nenachádza, avšak v ZOO áno?

Príkladom je zubor európsky, ktorý už vyhynul vo voľnej prírode a na základe tejto skutočnosti sa spustili rôzne programy záchrany. To znamená, že zo zoologických záhrad a zo súkromných chovov sa pozbierali tie jedince, ktoré mali dobrú genetiku a ktoré mali ambíciu vytvoriť novú populáciu. Tieto jedince potom vytvorili skupinu, ktorá sa umiestnila do voľnej prírody. Aj vďaka tomu vieme dnes nájsť vo voľnej prírode životaschopnú populáciu zubra európskeho. Je to v národnom parku Poloniny, ale aj v Bielorusku alebo pri južných hraniciach Poľska.

Program bol úspešný aj vďaka tomu, že zoologické záhrady tieto druhy naďalej chovali a udržiavali ich v dobrej kondícii.

Možno aj v ZOO Bratislava nájsť nejaké jedince, ktoré sú aktuálne na svete ohrozenými druhmi?

Z tých kritických resp. najohrozenejších druhov, ktoré chová bratislavská zoo, je orangutan sumatranský. Je to mimoriadne ohrozený primát z Indonézie, žijúci na ostrove Sumatra. Problémom je, že orangután žije len v tejto oblasti a je zvyknutý na dažďové pralesy, ktoré sú pre neho životne dôležitým prostredím poskytujúcim domov. Pralesy sa vypaľujú, aby sa na týchto miestach mohli sadiť palmy olejné na komerčnú produkciu pre ľudí z celého sveta.

Problém je to najmä preto, že orangutanom veľmi dlho trvá, kým môžu mať opäť mláďatá. Napríklad u kopytníkov sa každý rok narodí nejaké mláďa, avšak u orangutanov musíte na potomka čakať niekoľko rokov. Miera vymierania je v ich prípade skutočne veľmi rýchla. Počíta sa už na mesiace.

Ďalším dôkazom je napríklad kôň Przewalského. Ten má veľmi úspešný program návratu do prírody v Mongolsku.

Ďalej máme napríklad kulana turkménskeho, ktorý je špeciálnym poddruhom osla ázijského. Je tiež súčasťou záchranného programu a my by sme sa v budúcnosti radi do projektov záchrany s týmto jedincom zapojili.

Mnohí vnímajú zvieratá v zoologickej záhrade tak, že sú vytrhnuté z ich prirodzeného prostredia. Ako je potom možné, že sa im v záhradách tak dobre darí? Ako viete aj ohrozeným druhom nahradiť domov?

Treba si uvedomiť, že väčšina zvierat žijúcich v zoologických záhradach nepochádza z voľnej prírody. Narodili sa už v ľudskej prítomnosti resp. ľudskej starostlivosti, priamo do prostredia zoologickej záhrady. To znamená, že oni nič iné nepoznajú, nevedia napríklad, čo je to prales. Mohli by sa opäť zaradiť do prírody a aj by sa tam cítili prirodzene, ale bolo by potrebné s nimi veľa pracovať – najmä čo sa týka získavania potravy.

My sa v Bratislavskej Zoo zvieratám snažíme poskytnúť čo najprirodzenejšie prostredie. Pri orangutanoch je to veľmi náročné, potrebovali by ste veľmi veľké a silné stromy, po ktorých by sa mohli pohybovať – takže im to nahrádzame špeciálnymi preliezkami a lanami, kde im stimulujeme ich bežný pohyb – rúčkovanie.

V zoologickej záhrade sa zvieratám snažíme poskytnúť aj tzv. enrichment – teda mieru obohatenia života zvieraťa v ľudskej starostlivosti. V prvom rade, aby sa zviera zabavilo a napokon aj preto, aby ste stimulovali jeho základné inštinkty a zmysly. U primátov je to najmä šikovnosť, inteligencia, zvedavosť. V ZOO Bratislava im z tohto dôvodu dávame špeciálne krabice s dierami, do ktorých vkladáme oriešky a primáty sú nútené sa zamýšľať nad tým, akým spôsobom tieto oriešky dostať von. Vo voľnej prírode to funguje veľmi podobne – keď si chce zviera nájsť potravu, musí sa posnažiť a musí zapojiť aj svoju pamäť či inteligenciu.

Viete spomenúť aj iné druhy zvierat, ktoré sú kriticky ohrozené vo voľnej prírode a nachádzajú sa v ZOO Bratislava?

Ďalším druhom, ktorý stojí za zmienku, je diviak visajanský. Je to párnokopytník, ktorý je podobný akémukoľvek diviakovi a nie je na prvý pohľad ničím zaujímavý. Avšak je to kriticky ohrozený diviak. Pochádza z Filipín a nachádza sa už momentálne iba na dvoch ostrovoch – Panai a Negros. Je tiež viazaný na lesy a pralesy a opäť sme pri rovnakom probléme. Ľudia tieto lesy kácajú a ničia a vytláčajú tieto zvieratá z ich prirodzeného prostredia.

Tento druh diviaka má „šťastie“, že je adaptabilnejší, takže sa dokáže prispôsobiť aj iným podmienkam. Okrem vypaľovania lesov mu však na Filipínach hrozí vyhynutie aj z dôvodu lovu na mäso a dochádza tam k tzv. hybridizácii – teda ku kríženiu s prasatami v domácom chove, čím druh prichádza o svoje jedinečné vlastnosti.

Druhá časť problému je, že ak aj diviaka alebo orangutana v zoo chováte a chceli by ste ho vrátiť po jeho vyhynutí naspäť do voľnej prírody, nemáte kam. Ak teda chcete robiť záchranný program, musíte sa pozrieť, či vôbec máte kde.

Takže v prípade zvierat v zoo ide primárne skôr o ich záchranu, nie o nejakú atrakciu?

V súčasnosti už áno. Moderné zoologické záhrady teraz plnia viaceré úlohy a jedna z najdôležitejších je práva tá rezerva života schopných populácií.

Ďalšou dôležitou úlohou je, že druhy majú v rámci napríklad európskych zoologických záhrad svojho koordinátora chovu. To v praxi znamená, že majú človeka, ktorý presne sleduje rozmnožovanie tohto druhu v ľudskej starostlivosti vo všetkých európskych záhradách združených do jednej asociácie. Tento koordinátor presne povie, ktoré druhy sa môžu ďalej páriť, lebo majú dobrú genetiku. Navrhuje tiež to, kam putujú mláďatá a na základe tejto informácie si zoologické záhrady vytvárajú svoje unikátne rezervy čo najkvalitnejších a najzdravších živočíšnych druhov. Deje sa to presne z dôvodu možných budúcich záchranných programov. Do prírody nemôžete poslať zviera, ktoré nemá dobrú genetiku alebo dobrý rodokmeň, ale je za tým aj dobrý kus vedy.

V ZOO Bratislava sa nachádza aj ohrozený druh adax núbijský. Je to púštna antilopa a v najbližšej dobe budú práve zoologické záhrady a súkromné chovy jedinými miestami, kde takéto zvieratá nájdete. Keď totiž pred pár rokmi robili monitoring v Afrike a hľadali, koľko adaxov ešte vo voľnej prírode je, tak našli posledných pár kusov. Oficiálne údaje hovoria o populácii 60 až 90 jedincov, čo je extrémne málo na to, aby sa zviera ďalej kvalitne rozmnožovalo a aby bola zachovaná genetická variabilita a rozmanitosť.

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Bratislava. Ak sa vám páčil neváhajte zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžete jednoducho zakúpiť TU.

Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Spoznaj krásy Slovenska

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie18 hodín dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb2 dni dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV2 dni dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW3 dni dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW7 dní dozadu
Novinky zo zoo: oslava svetového dňa zvierat https://t.co/FDZZFwkrvk1 týždeň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie – Björnson Tree Houses https://t.co/Vu3tdLTbug1 týždeň dozadu
Tip na silvestra a zimu 2021- Chaty Rozprávkovo https://t.co/7049RtZvR52 týždne dozadu
Uprostred nedotknutej prírody Oravy objavíte život na farme v Oravskom háji https://t.co/nwsGgHHl8l #inšpirácie2 týždne dozadu
Dokonalé miesto pre celú rodinu v každom ročnom období? Taký je nový rezort v Demänovej https://t.co/6GEEkFETuI #inšpirácie3 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore