Nájdeš nás aj na:

ZOO

Novinky zo zoo: Čo majú nové škározobce, diviaky a rys

Novinky zo zoo: Čo majú nové škározobce, diviaky a rys

Safari Park Dvůr Králové

Pracovníci Safari Park Dvůr Králové sa starajú o štyri vtáčatá pozoruhodných škározobcov tmavých. Odchovávať je zvládne len hŕstka zoologických záhrad sveta. Mláďatá sú k videniu vo Vtáčím svete, dospelé vtáky vo vonkajšej voliére. Vážení – kŕmenie – pitie – váženie. A tak päťkrát denne dokola. Medzitým  odpočinok v mäkkom hniezde, vyhriatom na 35 stupňov. Štvorica nových škározobcov tmavých  si užíva veľkej pozornosti ošetrovateľov. Odchovať je totiž zvláda len hŕstka zoologických záhrad.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Mladí i dospelí majú veľmi vybrané menu. Vtáčatá dostávajú zmes králičieho mäsa a myši. Akonáhle vyrastú, dopĺňajú jedálniček prvé kusy slimákov. Tí sú v prírode neskôr najdôležitejšou zložkou ich stravy. “Musíme pozorne sledovať či mláďatá pribúdajú na váhe. Každé kŕmenie musia dôkladne zapiť. Každý by mal na posedenie zjesť asi desatinu vlastnej váhy, ” opisuje vrchný ošetrovateľ vtákov David Kodet. Všetka potrava pre mladých sa nakladá v prípravku Pancreolan, ktorí ju trávia podobne, ako by to robili dospelé vtáky. Napriek všetkým opatreniam nebýva úspešnosť odchovu škározobcov veľká, mladí prežívajú asi v polovici prípadov. “Aj tá najmenšia chyba môže skončiť fatálne,” upozorňuje David Kodet.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Práve z toho dôvodu sú teraz vtáčatá na odchovne a nie u rodičov. “V tohtoročnej sezóne sa vtákom nedarilo, a tak sme jesenné mláďatá odobrali k umelému odchovu. Máme skúsenosť s tým, že sa aj takto chované vtáčatá následne bez problémov zapojí do kŕdľa a sami vychovajú mladé, ” dopĺňa zoológ Michal Podhrázský. Ak sa podarí vtáčatá odchovať, pripoja sa k kŕdli zhruba za dva až tri mesiace života. Bude to už v teple zázemí vonkajšej expozície. Česko je chovateľská veľmoc v chovu týchto zvláštnych bocianov. Mláďatá vychovávajú v kŕdle v Dvůr Králové, Zlíne, Plzni alebo Prahe. Chov je pritom veľmi náročný, pretože ide o potravinových špecialistov. V prírode sa živia takmer výlučne slimákmi a inými mäkkýšmi. Na dobývanie z ich ulít majú zaujímavo prispôsobený zobák. Aj pri zatvorení je medzi čeľusťami viditeľná medzera. Kým škározobec hornou čeľusťou potravu pridržiava, spodná prerezáva jej schránku a oddeľuje ju.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Škározobec tmavý

Patrí medzi typických zástupcov brodivých vtákov. Na dlhých nohách nesie čierno operené telo s kovovým leskom. Na prvý pohľad zaujme zobákom, ktorý má – aj keď je zavretý – uprostred otvor. Ide o prispôsobenie k lúskanie ulít najrôznejších slimákov a ďalších lastúrnikov, ktorí tvoria základňu jedálnička dospelých vtákov. Ide v podstate o potravinových špecialistov. Mladí vtáci sa rodia bez štrbiny v zobáku, tá vzniká až s postupným rastom a osamostatňovaním sa. Ich stavy sú zatiaľ pomerne vysoké, ale stále viac je ohrozuje predovšetkým úbytok mokradí a ďalších prirodzených stanovíšť.

Zoologická záhrada Bratislava

Svetový deň pandy červenej

Dňa 21.9.2020 mali svoj deň rozkošné pandy červené. Krásne, no ohrozené živočíchy. Ich domovom sú bambusové porasty východných Himalájí a sú aktívne za súmraku a v noci. V Zoologickej záhrade Bratislava nájdete pár, samičku Coco a samčeka Punga.

Zdroj: Zoologická záhrada Bratislava

Tootsie sa zabývala

Už aj Tootsie, ktorá sa rýchlo zabývala môže osláviť svetový deň nosorožcov! Na svete zostalo 5 druhov nosorožcov, z čoho sú 3 kriticky ohrozené. V posledných rokoch sme boli svedkami zániku viacerých poddruhov, preto je dôležité, aby ich ochrana bola prioritou všetkých štátov. Prídťe si pozrieť tieto majestátne zvieratá zblízka a privítajte Tootsie v jej novom vynovenom domove.

V septembri prišli na svet mláďatá diviakov visajanských

Národná zoo Bojnice

ZÁCHRANNÉ PROGRAMY RYSA V EURÓPE

Národná zoologická záhrada Bojnice sa od roku 2016 opätovne stala súčasťou záchranných programov pre rysa v Európe. V súčasnosti spoločne s viacerými partnermi na Slovensku (Ministerstvo životného prostredia SR, OZ DIANA, Technická univerzita vo Zvolene, Štátna Ochrana prírody SR atď.) a zahraničí spolupracuje Národná zoo Bojnice na dvoch projektoch s názvom LIFE Luchs a LIFE Lynx.

„Cieľom projektu LIFE Luchs, “Reštitúcia rysov v Biosférickej Rezervácii Falcký les, bolo založenie populácie rysa na nemecko – francúzskej hranice, ktorá je súčasťou UNESCO a cezhraničnej Biosférickej Rezervácie Falcký les – Severné Vogézy.  Od roku 2016 bolo v rámci projektu LIFE Luchs do Falckého lesa translokovaných a vypustených celkovo 20 rysov, z ktorých 8 pochádzalo zo Slovenska. Vzhľadom na zníženie potenciálneho negatívneho tlaku na populáciu rysa na Slovensku len 2 jedince boli odchytené vo voľnej prírode. Zvyšných 6 rysov boli siroty, ktoré sa podarilo úspešne zrehabilitovať v Národnej zoo Bojnice. Projekt reštitúcie rysa do Falckého lesa zaznamenal prvý významný úspech počas druhého roku jeho realizácie (2017). Po 200 rokoch absencie bola potvrdená úspešná reprodukcia u rehabilitovaných rysov zo Slovenska a samica Kaja priviedla na tomto území prvé potomstvo. Ďalším úspechom boli mláďatá zaznamenané v roku 2018 (dokázateľne 5, pravdepodobne 8). Opäť sa jednalo aj o slovenskú samicu Kaju (minimálne 1 mláďa, potenciálne 2). Nasledujúcim úspešným prírastkom boli tri mláďatá v roku 2019. Otcom dvoch mláďat je slovenský rehabilitovaný samec Wrano. „V roku 2020 bola reprodukcia zatiaľ potvrdená u dvoch neidentifikovaných samíc, ktoré vodili 2 a 3 mláďatá“ hovorí vedúci zoologického úseku Národnej zoo Bojnice Ing. Branislav Tám.

Zdroj: Národná zoo Bojnice

„Cieľom ďalšieho projektu LIFE Lynx – Záchrana populácie rysa v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách jej posilnením a dlhodobou ochranou” je záchrana populácie rysa v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách pred jej vyhynutím pomocou zlepšenia jej genetickej a demografickej situácie. Od roku 2019 bolo v rámci projektu LIFE Lynx z Karpát translokovaných sedem rysov z toho dva zo Slovenska. Jedným zo slovenských rysov je aj samec Maks, ktorý absolvoval úspešnú rehabilitáciu v Národnej Zoo Bojnice. Jeho záchrana bola nádherným príkladom spolupráce zamestnancov Správy CHKO Poľana zo Štátnej ochrany prírody SR a Národnej Zoo Bojnice ktorým sa Maksa podarilo úspešne odchytiť. V tom čase bol rys v veľmi zlom zdravotnom stave a mal zlomenú prednú končatinu. Bol prevezený do Bojníc, kde ho úspešne rehabilitovali. Vo vynikajúcom zdravotnom stave bol následne ako prvý slovenský rys po 47 rokoch od historickej reštitúcie translokovaný do karanténnej stanice v Snežníku, z ktorej bol vypustený 23. júna 2020. Niekoľko dní od vypustenia ulovil Maks svoju prvú korisť, čím potvrdil, že sa aj napriek svojmu predchádzajúcemu hendikepu rámci svojho nového prostredia úspešne adaptoval. Predstavil druhý projekt LIFE Lynx Mgr. Jakub Kubala, PhD. z Katedry aplikovanej zoológie a manažmentu zveri, Lesníckej fakulty, Technickej univerzity vo Zvolene a občianskeho združenia DIANA – Výskum karpatskej fauny.

Príklady úspešnej rehabilitácie sirôt a hendikepovaných rysov v rámci záchranných programov sú nádhernou možnosťou poskytnutia druhej šance na život vo voľnej prírode pre zvieratá ktoré by za iných okolností uhynuli. Zároveň je to aj možnosť ako pomôcť populácii rysov na Slovensku a v celej Európe. Radi by sme Vás touto cestou poprosili o čo najrýchlejšie oznámenie v prípade pozorovania osirotených mláďat, alebo zranených rysov. Vďaka Vašej pomoci bude možné týmto zvieratám poskytnúť čo najskôr nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť a oni sa budú môcť opätovne vrátiť do svojho prirodzeného prostredia. 

Zdroj: Národná zoo Bojnice

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Safari Park Dvur Kralové, ZOO Bratislava a Národná zoo Bojnice, ak sa ti článok páčil neváhaj zažiť zoo na vlastnej koži.

Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Spoznaj krásy Slovenska

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Ako znížiť ekologickú stopu vlastným bývaním? https://t.co/RerZBPczqf #inšpirácie15 hodín dozadu
Tip na netradičné ubytovanie – Kutica https://t.co/f8MgQxKo7k2 dni dozadu
Národná zoo Bojnice chová jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta https://t.co/Hs23fbtLqJ3 dni dozadu
Boutique Hotel Pošta je najlepšie ubytovanie v Jasnej. Ak sem prídeš raz, budeš sa vracať vždy! https://t.co/w80dizowPX7 dní dozadu
Woodpark Valča: Dve jedinečné chaty s výhľadom na Malú Fatru https://t.co/Gg11cmsEwi1 týždeň dozadu
Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie1 týždeň dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb1 týždeň dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV1 týždeň dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW2 týždne dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW2 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kutica

Autor 27 októbra, 2020

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore