Nájdeš nás aj na:

ZOO

Novinky zo zoo: pomôžme spolu orangutanom

Novinky zo zoo: pomôžme spolu orangutanom

Leto je v plnom prúde a ja mám pre teba ďaľšie novinky zo sveta zvierat.

Národná zoo Bojnice

V pavilóne šeliem, pri výbehu levov berberských pribudol výbeh roztomilých cibetiek afrických. Cibetky obývajú oblasť Afriky, Madagaskaru, južnej Ázie a južnej Európy. Ich nároky na potravu a biotop sú vzhľadom k ich rozšíreniu rozdielne. 

Ak sa ti zdá slovo cibetka známe, ide o pižmo „CIBET“, ktoré je celé storočia používané k tvorbe parfémov. Materiály z ktorých sa vyrábajú voňavky sú väčšinou z rastlinného sveta. Vedel/a si, že existuje aj aj zopár živočíchov, ktoré poskytujú práve tie najzvláštnejšie, najvzácnejšie ingredienci napríklad Pižmo, ambra, cibet a kastoreum. „Darcami“ týchto vonných látok sú aj cibetky. Dodnes je v Etiópii na viac ako 200 farmách chovaných v krutých podmienkach viac ako 3000 cibetiek. Cibetky však celý svoj život trávia v klietke takých malých rozmerov, že sa v nej nemôžu ani otočiť. Mnohé kozmetické spoločnosti nechcú priznať, či ich produkty obsahujú pižmo cibetiek. Využívanie zvierat pre pižmo do parfému je totálne neprijateľné!!

Príbeh bojnických sloníc I.

Národná zoo Bojnice začala vysielať nový seriál, ktorý bude mať každú stredu nový diel! Predstavia ti v ňom príbeh, ktorý má svoju myšlienku, emócie a mnoho užitočných informácií zo života bojnických sloníc, od histórie až po súčasnosť, ktorá súvisí s dlho očakávaným novým pavilónom slonov…

Orangutani oslavujú svoj deň

V Bojniciach aj v Bratislave si posvietili na medzinárodný deň orangutanov a s tým súviciacu problematiku palmového oleja.

Zoologická záhrada Bratislava

Tieto letné horúce dni nezabúdajú v Zoologickej záhrade Bratislava na osvieženie. Aj, keď je Emu hnedý – pôvodom z Austrálie je na poriadne teplo zvyknutý. Letnú sprchu si úžíva. 

Hola hola škola volá

Nebuď však smutný práve vďaka tomu sa do Zoo vracajú krúžky Dobrodružná sobota a Výprava do divočiny. Už teraz sa na teba tešia lektorky Katka a Naty. Dozvieš sa plno zaujímavostí z ríše zvierat a čakajú na teba aj ekologicky zamerané aktivity.

Svetový deň orangutonov – týždeň bez palmového oleja

Dňa 19.8. v zoo oslavovali svetový deň orangutanov. Tieto nádherné, inteligentné a vysoko ohrozené zvieratá, pre ktoré je domov tropický les. Pestovanie palmy olejnej je bohužiaľ najväčšou príčinou úbytku týchto pralesov – prirodzeného prostredia orangutanov.

 Orangutany sú často nesmierne kruto prenasledovaní pracovníkmi plantáží. Potvrdzujú to časté nálezy orangutanov k smrti ubitých drevenými palicami, železnými tyčami, rozsekaných mačetami, omráčených a pochovaných zaživa a tiež poliatych petrolejom a potom zapálených. Zomierajú neopísateľne kruto a zhruba iba každého ôsmeho sa podarí zachrániť, väčšinou sú to mláďatá mladšie ako 3 roky. Problém je aj to, že zo záchranných centier sa  orangutany nemajú kam vrátiť. Ich prirodzené prostredie bolo premenené na palmovú plantáž.

A práve, preto poď s nami do VÝZVY!

Vyskúšaj žiť týždeň bez palmového oleja. O svoje postrehy a skúsenosti sa potom môžeš podeliť na instagrame a facebooku a nezabudni použiť hastag #tyzdenbezpalmovehooleja. Zoznam alternatív alternatív, ktorými môžeš olej nahradiť nájdeš tu.

V 34. týždni sa môžete tešiť aj na komentované kŕmenia nasledovných druhov zvierat

  • Pondelok o 16.00 h. ťava dvojhrbá
  • Utorok o 16.00 h. diviak visajanský
  • Streda o 11.00 h. makak magot, gibon zlatolíci
  • Štvrtok o 15.00 h. makak magot, gibon zlatolíci
  • Piatok o 13.30 h. zubor európsky, jeleň európsky

Safari Park Dvůr Králové

Na svet prišlo vytúžené mláďa

Na toto mláďa čakal Safari Park Dvůr Králové viac ako 10 rokov. Samica chocolatky červenej Kenya porodila 11.9. mláďatko. Zoológovia na odchov tejto neobvyklej lesnej antilopy čakali vyše desať rokov. Mláďa je prvýmprírastkom tohto druhu v Česku a na Slovensku a jedno z jedenástich odchovaných mláďat na celom svete za posledný rok. K tomuto mimoriadnemu úspechu gratulujeme!

„Mláďa bolo od prvého rána, kedy sme ho v stajni objavili, čulé. Hneď prvé ráno sme pozorovali, ako saje materské mlieko, “opisuje zoológ Luděk Čulík. Kenya sa podľa neho prejavuje od počiatku ako vzorná matka. Chocholatky sú malé antilopy, žijúci skrytým spôsobom života v rozptýlených aj koherentnejších lesoch. Najmä o niektorých druhoch vie veda pomerne málo, tajomné sú aj pre miestnych obyvateľov Afriky. Trebárs v bájach a mýtoch Konga preto chocholatky vystupujú ako šibalky, ktorí svojou bystrosťou dokážu prekabátiť ľudí aj iné zvieratá.

Chocholatka červená

Chocholatka červená patrí k najmenším antilopám sveta, váži okolo 13 kilogramov a v kohútiku meria asi 40 cm. Obýva lesy strednej a južnej Afriky. Ohrozuje ju lov pre jej mäso a strata prirodzeného prostredia. Na celom svete je v zoologických záhradách chovaných iba 40 chocholatiek červených, z toho 28 jedincov žije v 11 inštitúciách Európy. Za posledných 12 mesiacov sa narodilo na celom svete v zoo len 11 mláďat.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Aj v zoologických záhradách sú chocholatky červené veľmi zriedkavo chované. V starostlivosti človeka ich žije asi štyri desiatky v celkovo šestnástich inštitúciách. Safari Park Dvůr Králové chová chocholatky od roku 2009 a za celý čas ide o prvé odchov. “Je to tiež prvé mláďa v českých a slovenských zoo, “dopĺňa Luděk Čulík. Chocholatky zdieľajú v safari parku vonkajší výbeh s ďalším unikátnym obyvateľom, okapiou pralesnou. Pretože do vnútornej stajne chocholatiek nie je prístup, Kenya a jej mláďa, sa samé rozhodnú kedy sa návštevníkom ukážu.

Baby Boom pokračuje

V Safari Park Dvůr Králové privítali aj ďalšie mláďa, ktoré sa pýši prvenstvom. Je to prvý hroch v histórii Safari Parku, ktorý sa tam narodil. Jeho hrošia mamička Mona ho porodila v priamom prenose  pred návštevníkmi. K obom prírastkom gratulujeme. 🙂 

Článok vznikol v spolupráci so ZOO Safari Park Dvur Kralové, ZOO Bratislava a Národná zoo Bojnice, ak sa ti článok páčil neváhaj zažiť zoo na vlastnej koži. Lístok si môžeš jednoducho zakúpiť tu.

Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Spoznaj krásy Slovenska

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie13 hodín dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb2 dni dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV2 dni dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW3 dni dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW7 dní dozadu
Novinky zo zoo: oslava svetového dňa zvierat https://t.co/FDZZFwkrvk1 týždeň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie – Björnson Tree Houses https://t.co/Vu3tdLTbug1 týždeň dozadu
Tip na silvestra a zimu 2021- Chaty Rozprávkovo https://t.co/7049RtZvR52 týždne dozadu
Uprostred nedotknutej prírody Oravy objavíte život na farme v Oravskom háji https://t.co/nwsGgHHl8l #inšpirácie2 týždne dozadu
Dokonalé miesto pre celú rodinu v každom ročnom období? Taký je nový rezort v Demänovej https://t.co/6GEEkFETuI #inšpirácie3 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore