Nájdeš nás aj na:

Inšpirácie

Čarovná Banská Štiavnica. Čo robiť a čo vidieť

Čarovná Banská Štiavnica. Čo robiť a čo vidieť

Na Slovensku máme veľa krásnych miest. Niektoré z nich sú však až rozprávkovo krásne. Po mojej poslednej návšteve som presvedčená, že Banská Štiavnica jedným z nich rozhodne je. Mesto je plné histórie, romantických kaviarničiek, nádherných uličiek, obklopené Štiavnickými vrchmi. Mňa opantalo okamžite. Ako som sa neskôr dočítala na jednej informačnej tabuli v centre: Štiavnicu buď miluješ, alebo si v nej ešte nebol.

Banícke mesto

Podstatná vec, ktorá mesto najviac preslávila je ťažba v baniach. Banská Štiavnica je súčasť najväčšieho vulkanického pohoria na Slovensku. Ťažilo sa striebro a čiastočne aj zlato a to už v roku 1217. Cisárovná Mária Terézia tu v roku 1762 nechala zriadiť prvú vysokú školu technického charakteru na svete. Vďaka tejto baníckej akadémii sa Banská Štiavnica stala centrom rozvoja banskej vedy Európe a potencionál mesta stúpol do výšin.

Ak sa chceš dozvedieť viac, nevynechaj prehliadku štôlne Bartolomej a návštevu Banského múzea v prírode. Tento skanzen s kompletným baníckym vybavením má povrchovú a aj hlbinnú expozíciu. Banské budovy a zariadenia sem boli presťahované zo všetkých kútov Slovenska.

Okúp sa v štiavnických tajchoch

Och tajchy! Tie boli pre mňa osobne to najväčšie lákadlo a aj hlavný dôvod návštevy. Tieto krásne tyrkysové vodné plochy pôvodne slúžili ako zásobáreň vody, ktorá poháňala banské stroje. Vďaka nim sa zachovalo baníctvo v meste. Energia vody totiž nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá už nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach.

Nebojím sa tvrdiť, že patria k najkrajším prírodným kúpaliskám, aké na Slovenku máme. Najznámejšie tajchy sú Kligner, Veľká a Malá Vodárenská, Počúvadlo, Richňava, Vindšachta, Bakomi, Evička alebo Ottergrund. Odporúčam dať si kolečko okolo. V húštinách nájdeš namontované hojdačky, z ktorých do vody do slova poletíš. 🙂

Botanická záhrada

Botanická záhrada ma upútala na prvý pohľad. Obklopuje totiž budovy legendárnej Lesníckej školy. Je to ideálne miesto na načerpanie energie. Prehliadka Botanickej záhrady trvá cca 20-40 min a je otvorená aj v sobotu. Nájdeš tam napríklad aj moje obľúbené sekvoje a aj japonský céder.

View this post on Instagram

#pureslovakia #puresvk

A post shared by Jakub Jurčo (@kubes.jurco) on

Centrum Banskej Štiavnice

V Banskej Štiavnici je všetko hore alebo dolu kopcom. 🙂 Jej centrum ma ale aj tak dostalo. Je nádherné počas dňa, v noci, ale aj keď vonku prší ako z krhle. Lemované je banskými domami v renesančnom štýle, práve tie vytvárajú jedinečnú atmosféru. Hlavné námestie sa nazýva Trojičné a v jeho strede stojí morový stĺp, ako znak vďaky za ústup morovej epidémie zo začiatku 18. storočia. Námestie je posiate kostolíkmi, kaviarničkami a reštauráciami.

V lete po meste premáva aj vláčik Štiavnická Anča, ktorý ťa za poplatok prevezie po hlavných pamiatkach Štiavnice. Lístok platí celý deň. My sme vláčik nevyužili. Potrebovali sme si ponaťahovať nohy a mali sme aj štvornohú parťáčku, takže sme išli po svojich. 

Na Trojičnom námestí v interiéri troch meštianskych domov, nájdeš aj Galériu Jozefa Kollára. Okrem toho môžeš navštíviť aj galériu Schemnitz. Táto je pomenovaná po pôvodnom názve mesta.

V epicentre lásky

Áno, aj ja som mala pocit, že Štiavnica je vizuálna reklama na lásku. Ak by som to mala dať do slov, musím si požičať tie najsladšie: „Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený, a v tomto duše mojej ohlase svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!” 

Andrej Sládkovič dal tomuto mestu naozaj sladký Cveng. 🙂 Možno je aj preto veľmi populárna Banka lásky. Je to fundraisingový projekt, ktorý vznikol aby zachránil Dom Maríny. Autori chcú celosvetovo spopularizovať Sládkovičovu MARÍNU ako Najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta. 

Hrob Maríny a Piargska brána

Táto brána je pozostatok z mestského opevnenia, ktoré spolu s Novým zámkom chránilo vstup do mesta.  Neďaleko sa nachádza cintorín, kde nájdeš hrob najslávnejšej slovenskej Maríny, z básne vyššie. Celým menom Marína Pischlová, bola životná láska Andreja Sládkoviča. Ich lovestory, bohužiaľ neskončila happyendingom. Marína sa vydala za iného. 

Kalvária nad mestom

Keď som z auta zbadala prvý krát Kalváriu, mala som chuť zastaviť na krajnici a okamžite sa tam rozbehnúť. 🙂 Našťastie to nebolo nutné, pretože zaparkovať sa dá aj priamo pod ňou. Po tajchoch je to povinná návšteva. Táto nádherná baroková stavba si prešla kompletnou rekonštrukciou. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) a vidieť ju môžeš z všetkých strán mesta. Pohľad z nej stojí tiež za to.

Túra na Sitno

Štiavnické vrchy sú ideálnym miestom na turistiku, či nenáročné prechádzky. A to v každom ročnom období. Napríklad kopec Sitno, z ktorého po výstupe, uvidíš neskutočne krásny výhľad. Taktiež kopce Tanád, Rosniarky, či Paradajz poskytujú nádherné výhľady a ver mi, je sa načo pozerať. 🙂

Sitno
Klikni a nechaj nám komentár
Avatar

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Spoznaj krásy Slovenska

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020

#domolenky

Novinky a správy zo Slovenska

Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou: tu je 6 overených tipov zo Slovenska https://t.co/jfnQi1KEU7 #inšpirácie18 hodín dozadu
Kam ísť na Silvestra? Tip na ubytovanie – Hotel Srdiečko https://t.co/kMLVRCAIrb2 dni dozadu
Chata Magurka – krásne ubytovanie v objatí Nízkych Tatie https://t.co/CNe9TePlgV2 dni dozadu
Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor) https://t.co/dGA74eDZiW3 dni dozadu
Ochrana dravých vtákov na Slovensku https://t.co/iHDPvhn3kW7 dní dozadu
Novinky zo zoo: oslava svetového dňa zvierat https://t.co/FDZZFwkrvk1 týždeň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie – Björnson Tree Houses https://t.co/Vu3tdLTbug1 týždeň dozadu
Tip na silvestra a zimu 2021- Chaty Rozprávkovo https://t.co/7049RtZvR52 týždne dozadu
Uprostred nedotknutej prírody Oravy objavíte život na farme v Oravskom háji https://t.co/nwsGgHHl8l #inšpirácie2 týždne dozadu
Dokonalé miesto pre celú rodinu v každom ročnom období? Taký je nový rezort v Demänovej https://t.co/6GEEkFETuI #inšpirácie3 týždne dozadu
1 2 3 5

Najčítanejšie dnes

Odporúčame tiež

Rozhovory

Ochrana dravých vtákov na Slovensku

Autor 14 októbra, 2020

Tip na víkend

Na Lomnickom štíte snežilo

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Oaktreehouse

Autor 29 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na netradičné ubytovanie – Kotydž

Autor 14 septembra, 2020

ZOO

Voči šelmám bez rešpektu

Autor 11 septembra, 2020

Tip na víkend

Tip na ubytovanie – Chalets CEDER

Autor 8 septembra, 2020

Tip na víkend

FoRrest Glamping

Autor 1 septembra, 2020

Inšpirácie

Lesný internet – inteligentné stromy

Autor 31 augusta, 2020

Tip na víkend

Víkend v Košiciach v hoteli Yasmin

Autor 30 júla, 2020
Hore